Čtvrtek 22. duben 2021
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno, déšť 11°C

Pletení a háčkování nás zase baví! Vytvořte si věci krásné i praktické

/
 • (iStock)
  5. března 2021 ● 06:00

  Podle posledních průzkumů jsou ruční práce opravdu v kurzu, a nejen mezi babičkami, ale i mezi mladými lidmi a celebritami. Jde svým způsobem o meditativní a terapeutickou záležitost, pomocí níž si vyčistíme hlavu, a ještě zhotovenou věcí uděláme radost sobě nebo ostatním.Tak zkuste háčkovat nebo plést i vy...   

   

  Takové pletení nebo háčkování ale má vliv i na naše fyzické zdraví. Jak je to možné? Při kreativních činnostech se v mozku uvolňuje dopamin – přirozené antidepresivum. Zlepšuje se také naše jemná motorika, klouby, šlachy a drobné svaly posilují, takže jde i o prevenci artritidy a zánětů šlach, trénujeme i kognitivní funkce – musíme neustále kontrolovat svou činnost, přemýšlíme nad postupem, jak se rychle dobrat k výsledku tak, aby byl co nejzdařilejší. Takže trénujeme paměť, myšlení, koncentraci a zvyšujeme si kapacitu myšlení a schopnost porozumět informacím. Snižuje se nám také tlak i tep (pokud se zrovna nerozčilujeme, když nám něco nejde).

  Má to smysl

  Získáváme znovu pocit smysluplnosti a kontinuity, vzniká totiž něco konkrétního, hmatatelného, což při práci v kanceláři často vidět není. Navíc když se práce daří, člověk se dostává do stavu vědomí, kterému se říká „flow“, tedy plynutí. Vědomě vnímá konkrétní okamžik a často také přestává vnímat čas, vymaní se z bludného kruhu depresivních myšlenek. Čím víc se do tohoto stavu budete dostávat, tím spokojenější se v životě budete cítit. A to se v této náročné době  určitě velmi hodí.

  Inspirujte se našimi pletenými nápady, které zvládnou jak začátečníci, tak zkušené tvořilky....

 • 1.

  Venkovský styl

  Autor: vidieckystyl.sk

  V teple se budete cítit pod dekou, která vypadá jako pletený svetr od prababičky. Výroba je jednoduchá. Stačí naučit se jeden vzor a ten neustále opakovat. Na uvedeném webu najdete obrovskou spoustu inspirace, nejen co se týká pletení.

  Zdroj: vidieckystyl.sk

  Hledejte: pletené deky

   

 • 2.

  Opletené kafe

  Autor: bhg.com

  Berete si ráda kafe nebo čaj s sebou? Někdy je ale nápoj tak horký, že se špatně drží. I když lepenkové pouzdro svou úlohu taky splní, pěkně opletený hrneček udělá nejen dobrou službu jako tepelná izolace, ale potěší také oko – a nejen to vaše.

  Zdroj: bhg.com, momadvice.com

  Hledejte: how to make cute coffee sleeves

 • 3.

  Háčkovaná maličkost od srdce

  Autor: kreadeluxe.com

  Háčkovaná srdíčka v jemných odstínech se hodí jako dekorace celý rok. Háčkovat můžete z jakékoli příze. Mějte na paměti, že čím silnější bude, tím větší srdíčko vytvoříte.

  Zdroj: kreadeluxe.com

  Hledejte: haeklede

   

 • 4.

  Ušatý kamarád

  Autor: crazypatterns.net

  Ne všichni můžeme mít doma zvíře, a tak můžeme vzít zavděk alespoň roztomilým pleteným společníkem. Celý návod, jak zhruba 26 cm zajíčka uháčkovat, najdete na webu.

  Zdroj: crazypatterns.net

  Hledejte: Schmusetuch Häschen

 • 5.

  Eco friendly mini ručník ze zbytků

  Autor: halager.blogspot.com

  Pokud vám zbyla bavlněná příze, můžete si z ní vyrobit praktické krásné utěrky na ruce, které se budou obzvlášť dobře vyjímat v koupelně. Dodají jí mimořádné kouzlo.

  Zdroj: garnstudio.com, halager.blogspot.com

  Hledejte: samlet indlg med, karenklaberbaeksverden.blogspot.com

 • 6.

  Puf na sezení

  Autor: twindragonflydesigns.com

  Tahle praktická věc na sezení s designem mořského ježka je teď hodně populární, stejně jako pletené polštáře. Navíc je celkem jednoduché takový puf uháčkovat, zvládne to i úplný začátečník. Na webu najdete podrobný popis.

  Zdroj: twindragonflydesigns.com

  Hledejte: crochet floor pouf pattern

 • 7.

  Ramínko na šaty

  Autor: videickystyl.sk

  Pomocník do šatny pro opravdové fajnšmekry nebo romantické duše. Souhlasíte?

  Zdroj: videickystyl.sk

  Hledejte: originálne doplňky

 • 8.

  Košíčky a tašky

  Autor: diyrustics.com

  Kam dát všechny ty důležité drobnosti, které potřebujeme mít po ruce? Nebo do čeho obléct darovanou květinu? Stačí jeden volný večer, háček, klubko příze a problém je vyřešený.

  Zdroj: diyrustics.com

  Hledejte: new and stylish designs

   

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy