Správný výběr nábytku

Malý byt byste neměli přeplňovat nábytkem. Vybírejte si spíš kousky ze světlých materiálů, které se dají snadno složit nebo stohovat. Pokud máte doma opravdu málo místa, vyplatí se třeba skládací stůl nebo postel, která se rádo zdvihne ke stěně, případně rozkládací sedací souprava s kvalitní matrací.

Pokud máte jen jednu obývací místnost s kuchyňským koutem a necítíte se v ní dobře, zkuste ji předělit třeba japonskou stěnou nebo policovými díly. Jeden malý prostor se dá také „rozbít“ tak, že do prostoru postavíte subtilní křesílko nebo pohovku.

Pokud potřebujete opticky zvětšit prostor koupelny, zvolte rozhodně nábytek v závěsném, do zdi ukotveném provedení a nezapomínejte přitom na světlé barvy a dekory, které prostor provzdušní. „Závěsný nábytek místnost opticky odlehčí, a navíc ho neohrozí ani případná voda na podlaze. Co se týče barev, na výběr je jich celá řada v čele s tradiční bílou, a vybírat se dá i ze světlých dřevodekorů jako Nebraska, Arlington nebo Colorado,“ radí Petr Blažek z Dřevojasu, tradičního českého výrobce koupelnového nábytku. Samotná instalace závěsných skříněk pak závisí na tom, zda budou kotveny do zděné, nebo sádrokartonové příčky. „Sádrokarton je nutné nejprve vyztužit, například železnou traverzou nebo dřevěným rámem. V opačném případě riskujete, že vám skříňka doslova spadne na hlavu.“

Prostor před zrcadlem

Dobrým pomocníkem malého bytu jsou zrcadla. „Ať už zvolíte velkoformátová nebo chytře umístěná menší nástěnná zrcadla v rámu nebo bez něj, vždycky dbejte na to, aby byla situována na pohledovou stěnu nebo na konec místnosti, třeba chodby, kde bude vytvářet dojem, že místnost pokračuje dál a tím ji opticky zvětší. U velkoformátových zrcadel pak tento dojem umocňuje, pokud se minimalizuje viditelnost spár,“ vysvětluje Lucie Hronová ze společnosti Amirro, největšího českého výrobce zrcadel.

Vsaďte na sklo

Klamat v interiéru se dá třeba sklem. Stačí zvolit šikovnou dekoraci malého bytu v podobě obkladu z Grafoskla. „Vzniká laminací speciální fólie s natištěným motivem pod kalené sklo. Motiv si můžete vybírat z našeho konfigurátoru, fotobanky Shutterstock nebo vlastního fotoarchivu. Pokud vyberete šikovný obrázek, můžete s jeho pomocí oklamat oči a vytvořit pocit dalšího prostoru,“ říká pan Petr Paksi ze společnosti JAP FUTURE, která se zabývá výrobou celoskleněných interiérových prvků. Obklady z Grafoskla mohou ve vašem malém bytě vytvořit optickou iluzi o velikosti až 1,40 x 2,80 m.

Celý článek včetně dalších praktických tipů najdete v aktuálním čísle Blesk Hobby. Prosincové číslo je nabité vánoční inspirací, dozvíte se také, jak ušetřit v novém roce a jaké květiny vám přinesou štěstí. Na návštěvu se podíváte ke cvičitelce a moderátorce Hance Kynychové. Časopis koupíte v každé trafice nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku ZDE

blesk hobby