16. listopad 2019
Svátek slaví Otmar, zítra je Den boje za svobodu a demokracii / Mahulena

Tyto věci do koupelny nepatří. Ničíte je a škodíte si zdraví!

/
 • koupelna
  koupelna (iStock)
  28. října 2019 ● 06:00

  V koupelně se často střídají teploty a drží se vysoká vlhkost. Bohužel takové prostředí nesvědčí některým věcem. Poškozují se a mohou nám způsobit také zdravotní potíže. Víte, které tam nemají co dělat? A přitom je tam většina z nás má?

  Čisté ručníky, šminky, šperky… Máte je uskladněné ve své koupelně? Tak to děláte velkou chybu. Pokud chcete, aby vám vydržely co nejdéle a abyste si nezadělávali na zápach a plísně, je potřeba jim najít jiné, vhodnější místo. Jaké další věci byste měli z koupelny odstěhovat?

 • 1.

  Ručníky

  koupelna
  koupelna
  Autor: iStock

  Krásně naaranžované ručníky v otevřených policích možná vypadají krásně, hlavně když vám ladí s barevným designem koupelny. Mít je hezky po ruce je také fajn, ale bohužel z hygienického hlediska je to špatně. Vlhkost, která na ně sedá, přeje plísním a růstu mikrobů, což nám jistě svědčit nebude. Mnohem lepší variantou je uzavřená skříňka, ideálně však mimo koupelnu.

 • 2.

  Líčidla

  koupelna
  koupelna
  Autor: iStock

  Líčíte se ráda v koupelně, a necháváte tam tedy po celou dobu i své šminky? Škodíte nejen jim, ale i sobě. Koupelnové vlhko jim nijak nesvědčí, protože se zde vytváří skvělé místo pro růst bakterií. Například takový make-up podléhá změnám vlhkosti vzduchu a může se tak stát, že nevydrží tak dlouho, jak by bylo potřeba. Vlastně vše, co si dáváte na obličej, tedy i pleťové krémy, by mělo být uklizené tak, aby nedocházelo ke kontaminaci bakteriemi. Což platí dvojnásob, pokud máte v místnosti i WC. Lepší je vždy věci ukládat do šuplíku nebo do nějaké hezké uzavřené krabičky, ale mimo koupelnu. Jedině tak vám šminky vydrží i dlouhé roky. Také vaše pleť vám poděkuje.


 • 3.

  Parfém

  koupelna
  koupelna
  Autor: iStock

  To samé platí o parfémech a toaletních vodách, které je nejlepší uchovávat na suchém a temném místě. Což samozřejmě koupelna nesplňuje. Pokud i vy je máte vystavené na poličce v koupelně, měla byste vědět, že takový parfém může velmi rychle zoxidovat a změnit svou vůni, a pak se vám líbit už nebude.


 • 4.

  Holítka a žiletky

  koupelna
  koupelna
  Autor: iStock

  Pamatujte také, že vlhkost nesvědčí všem břitům. Snadněji a rychleji se otupují a rezavějí. Proto pokud chcete, aby vám jednorázová holítka, epilátory nebo mužské strojky a zastřihávače vousů vydržely co nejdéle, najděte jim místo někde jinde než v koupelně. Nebo je alespoň hned po použití očistěte, vysušte a ukliďte do skříňky či zásuvky.

 • 5.

  Obrazy, obrázky a fotografie

  koupelna
  koupelna
  Autor: iStock

  Do vlhkého prostředí koupelny se také vůbec nehodí nejrůznější obrázky či fotky. Možná vám krásně dolaďují styl koupelny, ale věřte, že dlouho nezůstanou tak hezké, jaké jste je tam pověsili. Obrázky i rámečky budou časem ztrácet sytost. Vlhkost se bohužel dostane i za sklo, takže vaše oblíbené fotky se třeba ošklivě zkroutí.

 • 6.

  Léky

  koupelna
  koupelna
  Autor: iStock

  Máte léky uskladněné v poličce v koupelně? I tento velký nešvar je bohužel zažitý v mnoha domácnostech. Vlhkost a měnící se teplota naruší účinnost a kvalitu veškerých medikamentů. Lékárničku tedy vždy uchovávejte v suchu a při  pokojové teplotě.

 • 7.

  Šperky

  koupelna
  koupelna
  Autor: iStock

  Odkládáte své šperky v koupelně? Další z velkých chyb. Agresivní vlhké prostředí urychlí oxidační proces. A nemůžete se divit, když budou brzy černé a nenositelné. Což je jistě velká škoda. Vyberte si proto raději suché místo kdekoli mimo koupelnu.

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy