Knihovny v minulosti vznikaly zejména v areálech klášterů, kde se soustředily veškeré znalosti a vědomost tehdejší doby. Knihovny byly tehdy určeny pouze řeholníkům nebo významným učencům. Dnes už jsou naštěstí knihovny přístupné široké veřejnosti, kde se může nejen vzdělávat, ale obdivovat i umění architektů a dalších tvůrců interiéru. Vybrali jsme pro vás ty nejkrásnější či nejzajímavější nejen z Evropy, ale i daleké Ameriky či Austrálie.

Pražské Klementinum

Autor: www.klementinum.com

Začneme hned u nás doma. Kdo ještě neviděl barokní Klementinum v centru Prahy, měl by tento vroubek okamžitě napravit! Je zde uloženo 20 tisíc knih a ty s červenými značkami tady byly již za dob jezuitů. Některé z nich jsou unikátní a mají celosvětový význam. Knihovna vypadá od 18. století stále stejně. Je vyzdobena nádhernými freskami. Můžete ji navštívit každý den i víkendy a plné vstupné je 300 Kč na osobu.

Věděli jste, že...

  • Za nejstarší knihovnu se považuje knihovna v klášteře svaté Kateřiny na Sinajském poloostrově v Egyptě. Funguje nepřetržitě od poloviny 6. století. 
  • Největší knihovnu můžete navštívit v USA, konkrétně knihovnu Kongresu. Čítá na 158 milionů položek a přibližně 520 kilometrů polic.
  • Nejchytřejší knihovnou v Česku je Národní technická knihovna v pražských Dejvicích. Na tuto moderní ekologickou stavbu dohlíží počítači řízený systém, který zajišťuje, aby se pokud možno obešla bez vytápění i klimatizace.

Galerie těch nejkrásnějších knihoven z celého světa:

Fotogalerie
36 fotografií