Při zařizování jídelny hodně záleží na tom, zda zařizujete samostatnou místnost, jídelní kout v otevřeném obytném prostoru nebo jste nuceni stolek vměstnat do už tak malé kuchyňky. V každém případě byste měli myslet na to, aby stolující měli nejen dostatek místa na stole, ale také na to, aby mohli během vstávání od stolu pohodlně odsunout židli. Pokud plánujete pod stůl umístit kusový koberec, pamatujte na to, že by měl být dostatečně velký, abyste o něj nezadrhávali židlí, když ji zasouváte.

Pod stolem by stolující měli mít dostatek místa na kolena, a to jak v horizontální, tak vertikální ose. Dejte proto pozor, aby zvolené židle nebyly pro výšku vašeho stolu příliš vysoké. Pokud už se stalo a nechcete měnit jednotlivé kusy nábytku, požádejte truhláře, aby nohy stolu opatřil podložkami.

Fotogalerie
62 fotografií

Rytíři kulatého stolu?

Co se týče tvaru stolu, obecně platí, že obdélníkový či čtvercový stůl je efektivnější z hlediska využití prostoru. Kulatý stůl zase vypadá velmi elegantně, nadčasově a u stolujících vyvolává pocit rovnosti a pospolitosti. K čtvercovému či kulatému stolu volte jednoduchá svítidla či shluky různě tvarovaných nebo v odlišné výšce zavěšených světel. K většímu obdélníkovému stolu se hodí osvětlení lineární.

Tipy do malého prostoru

  • Tam, kde se nedostává místa, si můžete poradit alternativním řešením. V dvoučlenné domácnosti s dospělými obyvateli vystačíte s barovým pultem nebo sklápěcím stolkem zavěšeným na stěnu.
  • Tří- až čtyřčlenná rodina pak vezme zavděk rozkládacím stolem nebo stolkem, který je v podstatě protažením kuchyňské linky.
  • Skládací židle můžete po použití složit ke straně, nevynikají však zrovna maximálním pohodlím. Nezapomeňte je proto "zútulnit" měkkými prošívanými podsedáky.

Stylová jednotnost

Jídelna by ideálně měla ladit se zbytkem interiéru. Stylů dnes existuje nepřeberné množství a vybere si opravdu každý. Základem by však měl být bytelný stůl. Masivním provedením nic nezkazíte, hodí se téměř všude a jednou ho zdědí vaši vnuci. Jednoduchý stůl s dřevěnou deskou můžete doplnit jak židlemi z masivu, tak kovovými nebo čalouněnými kousky. Plastové se snadno udržují, počítejte však s menší životností.

K venkovskému stylu se hodí spíše celodřevěné provedení stolu, eventuálně zdobné soustružené nohy, kovová podnož evokuje lehký dotek industriálu. Hravý skandinávský design velí přírodní vzhled dřeva doplnit barvami, tedy židlemi v jemných pastelových tónech. Rustikální styl snese židle s látkovou sukní, nebo dokonce ratanová křesílka, glamour vyžaduje lesklou kůži či sametové čalounění.

Jak na osobitou jídelnu?

  • Moderní jednoduchý design si říká o nápaditá oživení. Proto je dnes velmi oblíbeným trikem kombinování různých typů židlí. Stačí jen vyrazit do bazaru a postavit vedle sebe letité i novější kousky. Jestliže už židle máte, stačí jen přetřít polovinu jiným odstínem. Pokud se vám některá židle rozbila a nejde opravit, není nic snazšího než ji nahradit originálním vintage úlovkem.
  • Zařizujete, potřebujete ušetřit a máte rádi recyklovaný nábytek? Poohlédněte se ve stavebním bazaru nebo ve svém okolí po starých dveřních křídlech z masivu. Z jednoho či dvou kusů (dle šířky) a dvou dřevěných koz můžete vyrobit nekonvenční stůl pro svou jídelnu.
  • Jídelní kout si přímo říká o zvýraznění pomocí nápaditého osvětlení. To můžete snadno i vyrobit: třeba z větve a žárovek na textilním kabelu vznikne působivé lineární světlo nad obdélníkový stůl. Nad kulatý zase můžete zhotovit shluk svítidel se stínítky z kašírovaného papíru. Jako forma poslouží třeba větší hrnek na kávu. Skvělá volba pro přírodní styl!