Řekněme si nejprve, proč nás vlastně orosená okna v zimě trápí. Odkud se tedy kapky na okně vzaly? Odpověď nám přináší fyzika! „Kapky, které vídáme v zimě na oknech, jsou ve skutečnosti nevyvětraná vlhkost. Dospělý člověk totiž „nadýchá“ za noc až litr vodní páry. Ta ale v utěsněné místnosti nemá kudy odejít ven, a sráží proto na studených místech, mezi kterými jsou na prvním místě právě okenní skla. V dolní části oken se tak tvoří pás vodních kapek,“ vysvětluje původ orosených okenních skel Ing. Pavel Kašpar, manažer montáží VEKRA. 

Nezapomeňte utírat!

Teď když víme, kde se kapky vody na oknech berou, pojďme řešit, jaký problém pro nás představují. Pokud totiž nebudeme vlhkost z oken často a důsledně otírat, může stékat po okně dolů! Okna pak mohou plesnivět, a způsobit nám tak nejednu nepříjemnost. Co tedy můžeme proti této vlhkosti dělat? Existuje nějaký způsob, jak se jí zbavit, a zabránit tak všem problémům?

Ing. Pavel Kašpar z VEKRY nám radí: „Nejlepší prevencí proti oroseným oknům je správný způsob větrání. V zimě bychom totiž měli okna několikrát denně na pár minut otevřít dokořán a pak znovu pevně zavřít.“ Stačí si tedy zapamatovat, že v zimě větráme krátce, ale zato intenzivně. Rozhodně bychom v zimě neměli používat ventilaci! A pokud i přesto, že správně větráme, někdy na našich oknech přece jenom kapky vody najdeme, je samozřejmě nutné je okamžitě utřít. 

Další dobrou radou v boji proti oroseným oknům je znát typ zasklení, které naše okna mají. Jak totiž Ing. Pavel Kašpar vysvětluje: „Náchylnější k rosení z vnitřní strany jsou okna s dvojskly. Okna s trojsklem mohou mít zase opačný problém. Díky výborné tepelné izolaci se za určitého počasí mohou totiž rosit z venkovní strany.“ I v tomto případě se rozhodně vyplatí vlhkost z oken otírat. 

Jak se vlhkosti zbavit úplně?

Každodenní otírání oken sice není nijak náročné, ale přesto nám zabírá čas a určitě nikoho nebaví! Existuje ale nějaký způsob, jak se vlhkosti na oknech zbavit úplně? Jeden by tu byl! Rosení oken můžeme jednoduše zabránit dodržováním tzv. pravidla 21-50. A co to pravidlo znamená? Nebojte se, je to velice jednoduché! Pravidlo 21-50 nám říká, že při teplotě zhruba

21 °C by vlhkost v místnosti neměla přesáhnout 50%. Dodržováním této jednoduché poučky se vyhneme jakýmkoliv problémům s vlhkostí srážející se na oknech a hadříky můžeme s klidným srdcem hodit do koše! Vlhkoměry jsou dnes už běžně k dostání za malý peníz, takže míru vlhkosti si dokážeme průběžně měřit a sledovat.

Díky našim radám už vás nikdy orosená okna doma nepřekvapí. A pokud si na ně bude stěžovat někdo ve vašem okolí, už víte, jak mu dobře poradit!