Jistič je elektrický přístroj, který vaši domácnost automaticky odpojí od sítě, když ve vaší domovní elektroinstalaci vznikne závažný problém. Například, když dojde ke zkratu nebo k jejímu přetížení. Jistič hlídá, aby vaše elektroinstalace neshořela, nebo se nepoškodily spotřebiče. Velikost jističe zároveň určuje, jaký maximální příkon může vaše domácnost z rozvodné sítě použít, tedy kolik elektrických spotřebičů můžete zapnout současně. Hodnoty příkonů jsou uvedeny na štítcích všech elektrických spotřebičů.

Autor: www.bohemiaenergy.cz

Běžné elektrické spotřebiče vysoké jističe nevyžadují

V trvale obývaných bytech nebo domech jsou z hlediska příkonu nejnáročnější Vánoce. Všichni jsou doma, trouba peče, uklízí se, svítí se, protože je tma, a taťka se rozhodl pustit cirkulárku, aby si od vánočního šílenství oddychnul. Toto je pro jistič smrtelná kombinace. „Jističe jsou historicky vysoké právě kvůli náročnějším přístrojům. Využíváte-li pouze běžné spotřebiče, možná je tam prostor pro snížení jejich hodnoty,“ říká Libor Holub, obchodní ředitel Bohemia Energy.

Používáte-li na chalupě nebo v rodinném domku jen běžné domácí spotřebiče, velikost jističe si můžete nechat snížit a ušetřit tak za měsíční paušál. Pokud jste navíc v průběhu let vyměnili staré spotřebiče za energeticky úspornější (označení A+ apod.) a klasické žárovky za úsporné, může být rozdíl mezi hodnotou nynějšího vysokého jističe a jističe, který by vám stačil, ještě o něco větší. A větší bude samozřejmě i úspora.

Autor: www.bohemiaenergy.cz

Kontrola jističe doma i na chalupě se vyplatí

Podle velikosti jističe pro vás distributor musí nepřetržitě rezervovat odpovídající kapacitu v distribuční síti. Čím vyšší hodnota jističe, tím vyšší kapacita a samozřejmě i cena za tuto službu. Ta je stanovena jako měsíční plat za rezervovaný příkon, který určuje Energetický regulační úřad. „Výměnou jističe za ten s nižší hodnotou tak můžete skutečně ušetřit,“ potvrzuje Libor Holub z Bohemia Energy a upřesňuje: „Pokud třífázový jistič o velikosti 40 A snížíte na jednofázový o velikosti 25 A, ušetříte ročně například u víkendové sazby D61d oblíbené u chalupářů zhruba 600 korun. U nejrozšířenější sazby v českých domácnostech D02d pak můžete dosáhnout úspory přes 1 400 korun za rok.“

A jak můžete ušetřit ještě více? Nejen v domácnosti, kde bydlíte, můžete změnit dodavatele. Jde to samozřejmě i na chatě a chalupě, kde elektřinu odebíráte. Srovnáním nabídek na trhu pravděpodobně najdete levnějšího dodavatele než toho současného a ročně můžete uspořit až tisíce korun.