Dům s dřevěnou fasádou v blízkosti malebného Kerska se podařilo postavit rychle, efektivně a bez výrazného zadlužení.

„Nechtěli jsme, aby nás dům zcela finančně vyčerpal,“ říká jeho majitelka a zároveň architektka Jana Boušková ze studia Miramari Design. Přestože je v oblasti Kerska dřevěných staveb nespočet, tato vyvolala zájem svým netradičním pojetím – jednoduchá kompaktní dřevostavba se sedlovou střechou, skrytými svody dešťové vody a tmavým obložením vzbudila mezi místními nečekanou pozornost.

„Zpočátku se sousedé divili, že na severní fasádě nemáme žádná okna,“ směje se Jana Boušková, které zdejší okolí učarovalo díky krásným lesům a přijatelné vzdálenosti od Prahy.

„Klidné místo v přírodě jsme hledali dva roky a nakonec jsme vybrali pozemek poblíž Kerského lesa, protože ty, které leží přímo v něm, jsou příliš rozlehlé, a to jsme s manželem nechtěli,“ vysvětluje.

„Parcela o rozloze do 700 metrů čtverečních nám stačí na to, aby si člověk mohl užívat výhod bydlení v zeleni, ale zároveň i komfortu, na který jsme zvyklí z bytu,“ dodává architektka. „Navrhla jsem pro nás byt v přírodě.“ Na příkladu domu Jany Bouškové je tak snadno vidět, že je možné na relativně malém pozemku postavit komfortní dům s maximálním využitím metrů čtverečních za rozumné peníze.

O nižší náklady na dům se zasloužila mimo jiné jeho konstrukce. Tu obvodovou tvoří dřevěné nosné sloupky, tepelná izolace, difuzní fólie, latě a fasádní obklad. Vnitřní povrch stěn je pak zhotoven ze sádrokartonových desek s parozábranou.

Jižní fasáda domu s obytnými místnostmi je téměř celá prosklená, situovaná na výhled do lesa a díky velkým posuvným oknům je odtud možné vyjít do zahrady. Ze severu od příjezdové cesty pak fasáda již nemá okna, zde ji tvoří jen smrkový obklad. A podobně jako na fasádě, je dřevo dominantou také v interiéru.

Dřevěný obklad, namořený na stejný odstín jako venkovní prkna, se dostal nejen na dominantní středovou část hlavního obytného prostoru, na vnitřní obložení obvodové stěny orientované do ulice. Podlaha je také dřevěná, dubová, třívrstvá, lepená ve světlém odstínu. Zařízení interiéru domu je velice jednoduché a je zde evidentní, že se Jana Boušková snažila chytře využít každý centimetr.

Do středového modulu vsadila nejen televizi, ale také krb a navíc zde schovala i praktické úložné prostory.

Do posledního místa je využita také kuchyňská část, kde k varnému ostrůvku majitelka připojila jídelní stůl, čímž výrazně ušetřila místo. „Přesně vím, co odpovídá našemu životnímu stylu a standardu. Jako většina mladých lidí rádi cestujeme, poznáváme nové věci, a to není zadarmo,“ říká architektka a majitelka domu Jana Boušková.

Fasáda ze smrkového dřeva dostala antracitový odstín. Prkna se objevují i na střeše. Patro pro příležitostné přespání hostů se krásně vešlo nad knihovnu.

Vzhledem k rozloze domu bylo nutné využít každé místo. Motiv mořeného smrkového dřeva se propsal také do interiéru, kde působí teple a útulně.

Kuchyně působí relativně malým dojmem, přesto je nečekaně prostorná.

Miramari Architektonické studio, jehož členkou je Ing. arch. Jana Boušková, vzniklo v roce 2003. Typickým rysem studia je snaha tvořit v lidském měřítku s osobitým přístupem, s nadhledem a promyšleností.

Fotogalerie
21 fotografií

Článek připravil časopis Blesk Bydlení. Aktuální číslo koupíte na novinových stáncích, nebo v našem iKiosku ZDE.