Za vším hledej úsporu

„Poskytujeme lidem peníze na úspornější a ekologičtější bydlení,“ říká o dotačním programu Nová zelená úsporám Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR. Úspora je totiž základem celého programu. Díky opatřením, která program finančně podporuje, spotřebuje dům méně energie a vy uspoříte nejen díky dotaci, ale i následným nižším provozním výdajům.

Dotaci můžete čerpat na zateplení a rekonstrukci rodinného domu, stavbu nízkoenergetického domu a instalaci ekologických zdrojů energie, jako jsou solární panely.

Zateplete, nově můžete i svépomocí

„Nová zelená úsporám je v kurzu. Zájem o dotace je mimořádný a každým rokem roste. Jen za loňský rok jsme lidem na energeticky úsporná opatření vyplatili 1,5 miliardy korun,“ shrnuje Richard Brabec, ministr životního prostředí.

Ke stále větší oblibě programu přispívá i fakt, že rezort postupně rozšiřuje nabídku dotací a zjednodušuje podmínky programu. Z dotace na zateplení můžete dnes spolufinancovat nejen zateplení fasády, střechy, stropů, podlah a výměnu oken a dveří. Nově vám přispěje třeba i na venkovní rolety a žaluzie, jež ve výsledku přinesou ještě větší energetické úspory.

Na příspěvek také dosáhnete, pokud se do rekonstrukce pustíte svépomocí. „V tom případě zahrnete do nákladů faktury za materiál, zápůjčku nářadí, ale i nezbytný technický dozor,“ upřesňuje Petr Valdman. Rekonstruovat můžete komplexně celý dům najednou, nebo podle potřeby jen částečně. Dokonce si stavební úpravy můžete rozplánovat do více etap a dotaci čerpat postupně.

Čím víc energie uspoříte, tím víc dostanete

Částka, kterou můžete z dotačního programu na zateplení domu získat, není přitom vůbec zanedbatelná. U rodinných domů vyplácí úřad v průměru čtvrt milionu korun, ale příspěvek se může vyšplhat až na 550 000 korun.

Mějte na paměti, že výslednou dotaci ovlivňuje rozsah a kvalita provedených úprav. Tedy čím kvalitnější zateplení čili nižší energetická náročnost budovy zvolíte, tím vyšší podporu získáte. Vyplatí se proto dobře počítat a zkombinovat i více úsporných opatření najednou. 

Zkombinovat úsporná opatření se vyplatí.
Zkombinovat úsporná opatření se vyplatí.
Autor: SFŽP ČR

Dotace na soláry, fotovoltaiku i zelené střechy

Program Nová zelená úsporám pomůže i s financováním obnovitelných zdrojů energie, které šetří naše životní prostředí. Oblíbené jsou solární systémy a domácí fotovoltaické elektrárny. Na ty nejvýkonnější úřad přispívá až 150 000 korun. Nezapomíná ani na takové eko-vychytávky, jako jsou zelené střechy nebo systémy využívající teplo z odpadní vody.

Buďte aktivní, stavte pasivně

Program vám finančně pomůže i v případě, že stavíte či se na stavbu domu chystáte. Platí zde opět známé: čím nižší energetická třída, tím vyšší podpora státu. Podle dosažených parametrů můžete dosáhnout až na dotaci 300 000 korun. Pokud novostavbu navíc vybavíte některým z obnovitelných zdrojů energie, například fotovoltaikou, dostanete se na bezmála půl milionu korun.

Video
délka: 01:10

Nová zelená úsporám – Řekněte si o dotaci! SFŽP ČR

Jde to i přes internet a „bez papírů“

Doba v mnohém pokročila a cesta k dotaci je dnes mnohem jednodušší než dříve. Její vyřízení vám sice nějaký čas zabere, ale určitě se vyplatí. Navíc dnes nemusíte chodit osobně na úřad, vše lze zařídit pohodlně přes internet. Státní fond životního prostředí ČR nabízí zdarma i odborné konzultace a pomoc. Navíc garantuje rychlé vyřízení. U hotových projektů můžete mít peníze na svém účtu i do devíti týdnů od podání žádosti.

www.novazelenausporam.cz