Pro vyrovnání podkladních vrstev podlahy je vhodné použít místo těžkých betonových potěrů suchý vyrovnávací podsyp z lehkého keramického kameniva v kombinaci s podlahovými deskami - tzv. suchou plovoucí podlahu.

Suché plovoucí podlahy mají ale mnohem více výhod, než jen nízkou hmotnost. Na rozdíl od betonových podlah se vyznačují výbornými tepelně izolačními vlastnostmi a fungují také jako kročejová izolace. Další zásadní výhodou, kterou mají suché podlahy oproti podlahám litým je ta, že je můžete používat ihned po jejich dokončení.

Stará očištěná podlaha
Stará očištěná podlaha
Autor: Lias Vintířov

Vyrovnávací podsyp z Liaporu

Pro vyrovnání podlahy na dřevěném stropě je možné použít 100% přírodní lehké keramické kamenivo Liapor s průměrem zrn 1-4 mm. Vrstva těchto malých keramických kuliček, které se vypalují z 80 milionů let starých jílů, vyrovná nerovnosti podkladu a umožní také bezpečné uložení rozvodů topení a elektroinstalací. Celá realizace je snadná, rychlá a obejde se zcela bez mokrých procesů.

Video
délka: 01:16.00

Rychlé vyrovnání podlahy na dřevěném stropě s podsypem z keramzitu Liapor Lias Vintířov

1)   Nejprve je nutné odstranit původní zásyp a očistit dřevěný záklop. Spáry záklopu je

doporučeno zkontrolovat a v případě potřeby utěsnit např. přelištováním. 

2)   Následuje celoplošné překrytí dřevěného záklopu separační geotextílií a montáž obvodové dilatace na celou výšku skladby podlahy.

3)   Potom přichází na řadu vyrovnávací podsyp z Liaporu, jeho minimální výška vrstvy by neměla být nižší než 2 cm.

4)   Aplikovaná vrstva Liaporu se urovnává a hutní pouze ručně. Liapor je doporučeno ukládat v pruzích o cca 20% širších, než je formát podlahových desek a deskami ho zaklápět průběžně.

Uložení vrstvy Liaporu najednou v celé ploše místnosti není správné, vrstva Liaporu není bez provizorního zakrytí pochozí.

5)   Pro zvýšení kročejového útlumu je možné mezi podlahové desky a Liapor položit ještě kročejovou izolaci.

6)   Na závěr se podlahové desky v souladu s doporučením konkrétního výrobce prošroubují, případně prolepí a následně přetmelí.

7)   Pak už nezbývá nic jiného, než podlahu dokončit položením finálního povrchu - použít je možné koberec, dlažbu, vinyl, lamino nebo další, na trhu dostupné materiály.

Realizace podlahy se suchým vyrovnávacím podsypem z Liaporu vás překvapí svou rychlostí, menší místnost není problém zvládnout za odpoledne.

Lehké keramické kamenivo Liapor zakoupíte on-line v e-shopu obchod.liapor.cz, v obchodní síti Liapor, nebo ve stavebninách DEK.