1. Byla zneužívaná?

Narodila se v Mladé Boleslavi a do osmi let byla Adina, tedy tehdy ještě Jarmila Mandlová, rozmazlovaným dítětem. Tatínek ji protěžoval natolik, že jí museli tři starší bratři vykat, zatímco ona jim tykala a dělala si z nich sluhy. Jenže pak, na komplikace po španělské chřipce, otec zemřel a matka se měla co ohánět, aby jako vdova se čtyřmi dětmi nežila v bídě. Řešila to po svém. Tu řezník, hostinský nebo lékař jako její příležitostní milenci drželi domácnost nad vodou. Až přišel spásný nápad – zařídit si penzion pro studenty. Ten konečně prosperoval, a tak si matka mohla dovolit stálejšího přítele, který byl ovšem Adině trnem v oku. Pan stavitel byl podle ní obhroublý, nevychovaný chlap. Adina ho tak nenáviděla, až později vznikla fáma, že jím byla zneužívána. Ona sama ale ve svých pamětech Dneska už se tomu směju líčí, že o panenství přišla s jistým nadporučíkem »až« ve svých šestnácti letech.

2. Nemožná herečka

Touhou Adiny už od dětství bylo stát se slavnou. Díky tatínkovu rozmazlování byla přesvědčená, že je něco víc než její spolužačky nebo sourozenci. Hrála odmalička na klavír a učila se jazyky. Jednou dokonce jako malá zpívala francouzsky na koncertě slavného Maurice Chevaliera. Pobyla nějaký čas v Paříži i v Drážďanech. A tak když dostala nabídku od producenta filmu na malý štěk, okamžitě po ní skočila. V první větší roli ve filmu Diagnóza X je doslova špatná. Sama napsala: „Vypadala jsem sice jako za milion dolarů, ale jako herečka jsem byla ubožák.“ Její filmový partner prý dokonce prohlásil, že s amatérkou pracovat nebude. Naštěstí byl v té době jejím přítelem slavný Hugo Haas, který tvrdil, že pod dobrým vedením má budoucnost, což se později potvrdilo.

S bratrem Jirkou, kterému v dětství ubližovala
Autor: ČTK, profimedia.cz a Pressdata

3. Klíč k lásce

Hugo Haas je jen na začátku dlouhé řady Adiných milenců z prostředí filmu i české honorace. V té době dělila své milence na majetné a nemajetné. Ti první ji slušně vydržovali, druhé si dopřávala sama. Bohatí většinou měli manželky a neměli na svou milenku tolik času, a tak měla prostor i pro ty druhé. Vypráví se, jak pořádala bujaré večírky, na jejichž konci dostal jeden vyvolený mladík od služebné klíč. To byl signál, že se může ještě večer vrátit. Většina z nich samozřejmě tuhle nabídku využila.

4. Zabila?

Malérů v životě měla až až, ale je jeden, za který zřejmě nemohla. V době, kdy žila s Hugo Haasem, na jaře roku 1935, si jednou vyrazila s kamarádkou modelkou Bertičkou jeho autem na vyjížďku po Praze. Auto si sice mohla půjčit, ale horší to bylo s Bertou, tu prý Haas doslova nenáviděl. Obě dívky se vydaly na cestu z barrandovského kopce, za volantem seděla nezkušená Berta, která v jednom místě zazmatkovala a místo aby přibrzdila, šlápla na plyn. Bohužel v tu chvíli tím místem procházel penzista, kterému auto přitlačilo nohu ke sloupu. K ještě větší smůle to byl diabetik, který později na následky zranění zemřel. Adina, ačkoliv sama nehodu nezavinila, ze strachu před Haasem, do policejního protokolu uvedla, že za volantem byla ona sama. Noviny tenkrát psaly o bezcitné a cynické herečce a Adina si tím reputaci hodně poškodila, i když zrovna v této kauze byla nevinně.

5. Byla lesba a šňupala kokain?

V souvislosti s kamarádkou Bertičkou a jejich nerozlučným přátelstvím se také hodně po Praze mluvilo o tom, že jejich vztah je víc než kamarádský. Ostatně Bertička se prý svým lesbickým zaměřením netajila. Obě dívky chodily stejně oblečené a výstředně nalíčené – už tím si znepřátelily dost konzervativních lidí. Ovšem zvěsti o tom, že by brala kokain stejně jako Hugo Haas, ty nebyly pravda. Zkusila ho a bylo jí po něm tak špatně, že prý si ho už nikdy nedala.

S Oldřichem Novým měla románek nejen na filmovém plátně
Autor: ČTK, profimedia.cz a Pressdata, Blesk - Jiří Hadač

6. Spala s Oldřichem Novým

V roce 1938, kdy Adina chodila se ženatým stavebním podnikatelem Fredem Svítilem, měla po ruce neustále i jiné milence. Fred byl ovšem velmi žárlivý, a tak si ji i na dálku hlídal. Jednou, když byl na cestě v zahraničí, odvážila se Adina pozvat svého kolegu herce Oldřicha Nového k sobě domů. Spřátelili se při natáčení slavného filmu Kristián, v němž uhlazený Oldřich hrál vlastně sama sebe. Protože Nový měl zrovna manželku mimo město a nerad spal v nevytopeném bytě, rád nabídku přijal. Bylo to o to pikantnější – protože v Kristiánovi vystupuje jako jeho sok také Fred… Nicméně Oldřich nezůstal na gauči v obývacím pokoji, jak bylo původně domluveno, ale brzy se přestěhoval do proslulé ložnice. Jak Adina ve své knize Dneska už se tomu směju popisuje, Fred ji kontroloval telefonem a Oldřich Nový si neodpustil svým nezaměnitelným hlasem do sluchátka podotknout: „To víš, že tě, miláčku, zítra zavolám.“ Pochopitelně následoval záchvat žárlivosti a Fred vyslal na místo svého šoféra. Oldřich Nový pádil narychlo oblečený do nevytopené ložnice svého bytu.

7. Sebevražda manžela

V roce 1943 usoudila Adina, že by se mohla poprvé vdát. Kupodivu jejím vyvoleným nebyl žádný bohatý podnikatel, ale malíř Zdeněk Tůma, jehož ponurá plátna se špatně prodávala. Zrovna tou dobou neměla herečka žádné zakázky – kvůli zákazu K. H. Franka, a tak se učila od svého muže malovat. Jejich životní styl byl ale natolik odlišný, že se brzy začali odcizovat a Adina si našla nový vztah s hercem Vladimírem Šmeralem. Začala znovu hrát v divadle a jednou po generálce se zdržela na flámu do rána. Tam jí volala služka, která zaznamenala v bytě zápach plynu a zavřené dveře od koupelny… Přecitlivělý Zdeněk si vzal život a ve svém ateliéru nechal zmačkanou fotografii Adiny, na kterou napsal Šťastnou cestu, přesně podle názvu jejího posledního filmu…

Svatba s malířem Zdeňkem Tůmou, manželství skončilo tragédií
Autor: ČTK, profimedia.cz a Pressdata, Blesk - Jiří Hadač

8. Dítě s hercem Šmeralem

Láska s Vladimírem Šmeralem jako by byla napsaná tragickým básníkem. Přišla totiž v době okupace. Vladimír byl ženatý s židovkou a odmítal se s ní rozvést. Proto nakonec sám musel do koncentračního tábora Kletendorf. V tu dobu ale už byla Adina těhotná a velmi stála o to dítě donosit. Jenže osud byl opět krutý. Z omylem předaného dopisu se dozvěděla, že Šmeral plánuje budoucnost se svou manželkou. Byl to pro ni šok, který možná přivodil potrat. Lékaři jí sdělili, že pravděpodobně už nebude mít nikdy dítě. A co Adina udělala po návratu z nemocnice? Vzkázala Šmeralovi, že s ním končí. Jenže tenhle příběh má ještě pokračování. Šmeral utekl před koncem války z koncentráku, uprosil Adinu, aby ho vzala k sobě, a ona zařídila, aby ho hospitalizovali na Bulovce, kde se v klidu dočkal konce války.

9. Měla něco s K. H. Frankem?

Za okupace si většina českých herců zahrála v německých flimech z jednoduchého důvodu – českých se točilo jen pomálu... A tak u mnoha z nich vzniklo podezření z kolaborace. O Adině Mandlové kolovala po Praze historka, že je milenkou říšského protektora K. H. Franka. „Nemohla být větší ironie, než že Frank, jehož mi fáma neustále přisuzovala za milence, mi de facto nejdřív zničil kariéru v německém filmu a pak se dlouho stavěl i proti mému obsazování ve filmech českých…“ napsala ve svých vzpomínkách. Vznikla prý dokonce fáma, že jí protektor věnoval vilu na Hřebenkách a lidi se tam chodili dívat na domy a tipovat si, který je ten dar. Faktem ale je, že se Mandlová stejně jako Baarová znala s Goebbelsem a s některými německými úředníky koketovala.

10. Štěstí s homosexuálem

Po osvobození byla dokonce chvíli zavřená za kolaboraci. Teprve když se seznámila po emigraci v Anglii s kostýmním výtvarníkem Benem Pearsonem, naplnil se její život klidem. Známý homosexuál se do ní kupodivu zamiloval. V roce 1954 se vzali, a přestože později šli v sexu každý svou cestou, měli se stále rádi. Odstěhovali se na Maltu a později do Kanady, kde v roce 1991 Ben zemřel. Do Čech se po válce podívala jen dvakrát v polovině šedesátých let a pak těsně před smrtí v roce 1991. V šedesátých letech měla hrát titulní roli v Hello, Dolly!, ale čeští herci a herečky se proti ní postavili…

Fotogalerie
17 fotografií