Katastr nemovitostí kromě botů odradil i lidi: Ověřovací obrázek je prakticky nemožné rozluštit!
Místo rychlého ověření vlastníka pozemku čeká uživatele při nahlížení do katastru nemovitostí mravenčí práce. Nové ověřování proti robotům po nich chce skládat dílky mapy. Jenže podle řady lidí je úkol natolik nepřehledný a složitý, že ho nedokážou úspěšně dokončit ani po několika pokusech.
Se systémem CAPTCHA se určitě setkal každý z nás. Ať už při přihlašování do účtu, odesílání formuláře nebo vyplňování objednávky na internetu. Tyto ověřovací testy se staly běžnou součástí online prostředí. Slouží k tomu, aby webové stránky rozlišily, zda je uživatelem člověk, nebo automatický bot.
Složitá mapa
S novým systémem CAPTCHA teď bojují uživatelé, kteří bez identity občana chtějí nahlédnout do katastru nemovitostí. Ti nyní musí skládat interaktivní mapu z devíti dlaždic, která je unylá, nepřehledná a složitá. Celý proces navíc neponechává příliš prostoru pro chyby. Pokud uživatel úkol nesplní správně napoprvé, musí začít od začátku s novou sadou dílků a novým zadáním.
„Složil jsem to jen díky tomu, že tam byl název obce, takže jsem věděl, kterým směrem začít, ale jinak peklo,“ svěřil se Blesku Jan.
Většina lidí to zvládne na třetí pokus
Blesk se proto obrátil na předsedu Českého úřadu zeměměřického a katastrálního Karla Štencela s žádostí o vyjádření. Ten tvrdí, že původní ověřování bylo příliš jednoduché a roboti ho dokázali snadno obcházet. Úřad proto původní CAPTCHA zrušil a po určitou dobu bylo možné do systému vstupovat pouze prostřednictvím elektronické identity. Podle předsedy katastru jde ostatně o nejjednodušší způsob přihlášení, a překvapuje ho, kolik lidí stále volí zastaralou cestu.
„Upřímně nechápu, proč se někteří lidé trápí vyplňováním CAPTCHA, když se mohou jednoduše přihlásit pomocí elektronické identity. Přihlášení přes ni je výrazně jednodušší,“ uvedl. „CAPTCHA je tam především proto, aby bránila robotům. Osobně bych byl nejraději, kdyby tam vůbec být nemusela,“ dodal.
Podle statistik je prý systém poměrně jednoduchý. Většina lidí úlohu zvládne vyřešit a nejpozději na třetí pokus ji úspěšně dokončí přibližně 70 procent uživatelů. To může potvrdit i redaktorka Blesku.cz, která skládačku dokončila na třetí pokus.





















Ked citam tie komentare tak fakt nechapem co v hlavach maju ti ludia. Vacsina zlozena za 10-20 sekund, obcas to trva 30
Skladam to pre zabavu na https://michalstrachota.github.io/katastr_captcha/ - pre fajnsmekrov je aj 4x4 a 5x5 