Když technické služby (TSK) nechaly přemalovat známý mural v ulici Československého exilu v Praze 12, místní si toho všimli skoro okamžitě. Na sociálních sítích se začaly objevovat rozhořčené komentáře lidí, kteří kolem malby roky chodili. „Komu vadila krásná grafika Chemise?“ napsala například Jana pod fotografii nově šedé zdi. Právě velký ohlas nakonec vedl k tomu, že město streetartového umělce oslovilo znovu, aby na místě vytvořil nové dílo.

Podle samotného autora, kterého Blesk ve středu zastihl na místě přímo při dokončování obrazu, ale nešlo o to, že by mural někomu vadil. Zeď prostě potřebovala opravit. „Probíhaly úpravy spár a technického stavu zdi,“ vysvětlil Chemis. I on sám chápe, proč musela malba zmizet, místní ale přemalování nesli mnohem hůř. Na mural byli po letech zvyklí a brali ho jako součást místa. „Pro místní to bylo velké překvapení, protože tam na to dílo byli zvyklí třeba patnáct let,“ dodal.

Streetartista Chemis při dokončování nového muralu v ulici Československého exilu v Praze 12. Na místě zároveň probíhají i přípravy další části projektu od výtvarníka Jana Dyntery.
Autor: Seneca Campbell

Chemis přitom na místě nemaloval poprvé. Jak sám říká, ke zdi se vrací už od roku 2007 a během let na ní vytvořil několik různých maleb, které postupně obměňoval. Poslední mural ale vydržel nejdéle a podle reakcí lidí si k němu obyvatelé Modřan vytvořili silný vztah. Sám autor bere podobné zásahy jako součást street artu. „Není to obraz, který můžete schovat do sklepa a vytáhnout ho za dvacet let. Ty věci venku člověk neovlivní,“ popsal.

Tři vlny exilu

Nová malba se tentokrát věnuje československému exilu. Chemis do ní promítl tři hlavní vlny odchodů z Československa v letech 1938, 1948 a 1968. Na stěně jsou postavy lidí, kteří se musí rozhodnout mezi útěkem a životem pod tlakem režimu. Jedna z postav drží pas socialistického Československa, další má na oblečení židovskou hvězdu. Kolem nich se objevují ruce symbolizující tlak totalitních režimů. „Ty ruce okolo představují tlak režimu. To, jak lidé museli všechno opustit nebo utéct, aby mohli žít svobodně,“ vysvětlil autor.

Chemis upozorňuje i na současnost a lidi, kteří dnes kvůli válce nebo režimu utíkají ze svých domovů. Právě proto podle něj dává téma exilu smysl i dnes. „Češi by se měli ohlédnout za svou historií, kdy oni byli nuceni nějakým způsobem utéct,“ řekl umělec. Navíc celé dílo vzniká přímo v ulici Československého exilu. 

Video
Video se připravuje ...

Streetartista Chemis po třech týdnech dokončuje nový mural v ulici Československého exilu v Praze 12. Frederikke Anna Toman - Blesk.cz

Na další části dlouhé opěrné stěny mezitím pracuje výtvarník Jan Dyntera. Ten kolem Chemisovy malby vytváří takzvanou „pixelovou obnovitelnou zeď“ složenou z geometrických tvarů, glitch efektů a barevných polí. Součástí díla má být i skrytá šifra, kterou budou moct lidé luštit. „Budou dávat dohromady šifru, která bude říkat něco o československém exilu,“ popsal Dyntera. Celý návrh je navíc koncipovaný tak, aby se dal v budoucnu znovu obnovovat a postupně doplňovat dalšími zásahy.

Fotogalerie
35 fotografií