Čech David popsal, jak se skutečně žije v USA: Zoufalství po požárech i napětí kvůli Trumpovi

Autor: Dagmar Čechová - 
4. května 2026
05:00

Amerika jako země neomezených možností? Pro někoho ano, pro jiné tvrdá srážka s realitou. Čech David Drobík poznal život v nablýskaném Los Angeles se vším všudy. Od skromných začátků v provizorním bydlení za závěsem až po krutou každodennost, kterou zdevastovaly ničivé požáry. Místo amerického snu se navíc nyní přidává napětí ze staronového prezidenta a všudypřítomný strach o budoucnost. Jak krutá dokáže vysněná Amerika být a co nakonec může mladého Čecha definitivně vyhnat zpět do vlasti?

Zářivý Hollywood a slunné pláže jsou jen jednou stranou mince. Zpověď Davida Drobíka ukazuje život za oceánem zcela bez růžových brýlí. Bytí v proslulém městě andělů je podle něj drsným mixem obrovských příležitostí a neúprosné dřiny v brutální drahotě.

Ani nadstandardní platy totiž v Kalifornii nezaručují bezstarostné fungování. Z dálky lákavý americký sen má v reálu hořkou pachuť. „Lidé sice vydělávají stovky tisíc dolarů ročně, ale velká část z toho okamžitě odejde. Mnozí žijí od výplaty k výplatě,“ řekl Drobík v rozhovoru pro server Pluska.sk. On sám si přitom prošel těmi nejskromnějšími začátky, kdy jeho domov tvořilo jen provizorní bydlení oddělené od zbytku místnosti pouhým závěsem.

Pocit bezpečí navíc místním nedávno doslova lehl popelem. Následky apokalyptických požárů, které se prohnaly oblastí, jsou stále děsivě živé. Místo rychlé pomoci a bleskové obnovy zničených domovů ale přichází další tvrdá rána v podobě nekonečných tahanic s pojišťovnami. Obnova spálenišť postupuje zoufale pomalu a naděje na brzké vyřešení mizí v nedohlednu. Obyvatelé se musí smířit s tím, že samotný návrat k normálu může klidně i deset let.

K přírodním katastrofám a finančnímu tlaku se aktuálně přidává i dusná politická atmosféra. Návrat Donalda Trumpa do úřadu zafungoval ve společnosti jako rozbuška. Extrémně roste napětí a na denním pořádku jsou stále ostřejší konflikty točící se kolem citlivé otázky migrace. Stupňující se tlak už začíná doléhat i na ty, kteří původně přijeli hledat za oceán úspěch. Tato výbušná kombinace osobních zkoušek, přírodních ran a společenských krizí tak Davida vede k vážným úvahám, že se jednoho dne amerického života vzdá a vrátí se definitivně zpět do Česka. Minimálně děti, by prý v Americe vyrůstat nenechal. „Jako zkušenost je Amerika skvělá, ale myslím si, že kvalita života v Česku a na Slovensku je pro běžného člověka vyšší,“ dodává.

Jaroslava Roubickova ( 4. května 2026 14:46 )

Manžela nemůžete znát, protože není na sítích aktivní a nikdy nic nepsal. Já jsem se trvale přestěhovala až v důchodovém věku. Zde jsem ještě trochu pracovala, abych si vylepšila pojištění. Dcera zde studovala a má velmi dobré postavení, vyrůstá zde naše vnučka. Před tím jsem měla zelenou kartu, tak jsem bydlela půl roku v Praze a půl roku v USA. V New Jersey, New York City a Florida. Absolutně nejlepší.

Denisa Dragoun ( 4. května 2026 14:29 )

Na Floride bydli socky je to takova vesnice. …a ano znam i vaseho manzela to co vypravel na netu , jak se neustale chvastal a kopal do cechu a vychvaloval Trumpa do nebes. Jste oba osamoceni narcisticti penzioniste se slamou v botach.
V dobach kdy jste zacinali v US se jeste dalo slusne zit, vydelat na barak, stejne jako v Uk v 80tkach si kazdej kdo makal full time za par let mohl dovolit koupit barak v Londyne!

Denisa Dragoun ( 4. května 2026 14:20 )

Nj mlady a naivni, vidi ze US je nejbohatsi takze prachy tam budou. US sice nejbohatsi je, ale to proto, ze tam jsou ti nejvetsi bohaci. Vetsina zije otrokarskym zivotem pro tyhle bohace, cili 2-3 zamestnani, zadny zivot a jedine hodnoty honit prachy. System je nastaven tak ze tam migranti utrati vsechny prachy a domu si neodnesou nic. Leda vymenou za bydleni v ctvrti neprizpusobivych a jezeni cinskych nudli. V Us se da zit pouze pokud patrite mezi ty kapitalisticky bohace a bohatnete na ukor moderniho zotrocovani lidi. Byt tam engineer, doktor jiz nestaci. Je treba mit svuj byznys. Podobne je to v UK. 6ta nejbohatsi zeme ale polovina lidi v totalni chudobe. Stredni trida kolem 25ti % je na tom trosicku lepe, muze si dovolit lepsi bydleni ale vsechno utrati za ucty, a zbytek kolem 10% jsou lidi co zijou dustojne. Vetsina lidi se k jejich prachum nedostane, drzi si nizkou a stredni tridu daleko od tela…jak tu nekdo poznamenal, staci onemocnet chronickou nemoci, vyssi vek a pojisteni se zvysuje a stracite hodnotu na trhu prace, pze uz nejde byt robotem s 2-3 pracema.

Kalunka ( 4. května 2026 12:50 )

Zili sme v SF 4 roky. Manzel pracoval pre Microsoft, ja v banke. Zarobili sme si na pekny domcek na Slovensku a vratili domov.Tie caste poziare v Californii sme citili aj cez zatvorene okna,zemetrasenia sme zazili iba mierne, ale stretnutia s nadrogovanymi boli na dennom poriadku, viac ci menej nebezpecne. Neviem ci este v zivote uvidim viac bezdomovcov ako tam a striekacky pohodene hocikde a to sme no go zony nenavstivili. Suhlasim, ze pre bezpecnost a vychovu deti je Cesko a Slovensko velka vyhra. A pre dusevnu hygienu dospelych tiez.

viho ( 4. května 2026 12:48 )

Tak samozřejmě pokud máte peníze, můžete žít v USA na mnohem vyšší úrovni než v ČR. Kapitalizmus ale do značné míry stojí na tom, že většina lidí peníze nemá a přežívá od výplaty k výplatě, jinak by přece ti lidé ani nechodili do práce, a ty podniky velkokapitalistů by zkrachovaly. V Evropě, která je do z velké míry socialistická a rovnostářská, běžný člověk na ulici jen tak neskončí. I bez peněz máte nárok na různé sociální dávky, podporu bydlení, lékaře zdarma, atd. Ale v USA ta sociální síť taková není, takže stačí nějaká banální nemoc, snadno Vás vyhodí z práce, nezaplatíte účty za lékaře, pokud nemáte dobré kreditní skóre, tak Vám ani nepronajmou byt, atd. 😕

Zobrazit celou diskusi