Obžaloba viní zdravotní sestru z toho, že 10. prosince 2022, pravděpodobně někdy mezi 2:45 ráno a odpoledními hodinami, zapříčinila „nezjištěným způsobem“ během své služby zranění teprve třídenní novorozené holčičky. Ta podle obžaloby utrpěla v době, kdy byla kvůli poporodní žloutence umístěna v boxu s fototerapeutickými lampami, zlomeninu temenní kosti s krvácením do mozku. Právě v tu dobu byla dívenka pod kontinuálním dohledem, který měly na starost právě obžalovaná Jitka M. a její matka, jež v nemocnici taktéž pracuje jako zdravotní sestra.

„Ačkoliv obviněná věděla, že poškozená uvedená zranění utrpěla, kdy vážnějším následkům zcela jednoznačně nasvědčovaly již bezprostřední projevy dítěte jako neklid zvýšená plačtivost, zvláštní tonus dolních končetin, tedy přinejmenším v kontextu s předcházejícím úrazem hlavy dítě jevilo známky vážné poruchy zdraví, tuto skutečnost v době, kdy se dalo fatálním následkům zabránit či je minimalizovat, záměrně, aby tak kryla své pochybení, nenahlásila danou událost službu konajícímu lékaři ani jinému zdravotnickému personálu,“ stojí v obžalobě.

Holčička měla v době fototerapie na hlavě nasazené ochranné krytí, kvůli němuž nebylo zranění na první pohled vidět, a tak si jej nastupující směna všimla až příliš pozdě. Až 10. prosince odpoledne vyšlo najevo, že má novorozeně zlomenou lebku a krvácí do mozku, načež personál nemocnice zahájil potřebnou péči, novorozeně umístil na jednotku intenzivní péče a o den později pak byla holčička převezena na specializované oddělení do motolské nemocnice. To už ale bylo pozdě. „Fatálním následkům způsobeným popisovaným úrazem se již zabránit nepodařilo a došlo tak k devastujícím poraněním mozku,“ stojí v obžalobě.

Holčička, jíž je teď 2,5 roku, trpí těžkým centrálním hypotonickým syndromem – psychomotorickou retardací, která se vyvinula do dětské mozkové obrny se spastickou kvadruparézou, dále těžkou poruchou zraku, těžkou formou epilepsie, atrofií mozku, chudokrevností, nedostatkem krevních destiček, respiračními selháními s umělou plicní ventilací, infekcí ve formě sepse a potížemi při krmení přes zavedenou žaludeční sondu. „Vyžaduje neustálý dohled, přičemž aktuální stav je se životem neslučitelný, neboť poranění je krajně nepříznivé při předpovědi jak z hlediska uzdravení, tak i přežití,“ uvádí obžaloba.

Sestra: Cítím se nevinná

Jitka M. u pražského městského soudu v úterý vypověděla, že se cítí nevinná a s obžalobou nesouhlasí. V nemocnici podle svých slov pracuje 15 let a nikdy s ní žádné problémy nebyly. Uvedla, že se o dívenku starala, jak nejlépe mohla, a o žádném úrazu ani nevěděla, natož aby jej způsobila. „Když jsem se dozvěděla o jejím stavu, byla jsem v hrozném šoku. Nemůžu pochopit, jak se to stalo a co se stalo,“ řekla a rozvzlykala se. Žena si v době, kdy se případ v nemocnici začal řešit, na internetu vyhledávala, jaký trest by mohla dostat, také pankráckou věznici a podvádění na detektoru lži.

„Co se týče stránky ohledně trestných činů, bylo to na základě toho, že mi v práci řekli, že se to vyšetřuje pod tímto trestným činem, a tak jsem si ho chtěla vyhledat. Představte si, že celou noc pečujete o holčičku a pak se její stav zhoršuje a zapojí se do toho policie. Věděla jsem, že já, popřípadě moje maminka budeme na prvním místě. Co se týče vyhledávání Věznice Pankrác, tak to bylo proto, že mi někdo řekl, ze výslechy budou na policii na Pankráci. Vyhledávání ohledně detektoru lži a podvádění na detektoru lži nebylo v této souvislosti, ale protože jsem to řešila s kamarádkou,“ vysvětlovala.

Dodala, že se holčička v osudnou noc chovala přiměřeně fyzickému zatížení při fototerapii, kterou podstupovala, často plakala. Sestra prý nastupující službě řekla, že je novorozeně plačtivé a podrážděné a má tonus končetin, totéž napsala do knihy sester. Komentovala také SMS zprávu, kterou poslala své kolegyni o jiném novorozenci, v níž stálo: „Šíleně se zeblil, dobytek.“ „Na tu zprávu nejsem pyšná,“ uvedla jen.

Ženina obhájkyně se nechala slyšet, že neexistují žádné přímé ani nepřímé důkazy o tom, jak a kdy ke zranění došlo. „Pravděpodobné je i to, že poranění lebky poškozené mohlo vzniknout při porodu nebo i před tím, než obžalovaná nastoupila na noční směnu, obžalovaná se o dítě starala jak nejlépe uměla,“ nechala se slyšet.

Znalec: Zranění nevzniklo při porodu

Odpoledne pak promluvil znalec v oboru pediatrie Lumír Kantor. Ten uvedl, že dívenka utrpěla zranění nejpravděpodobněji vlivem tupého násilí vůči hlavě. „Lze vyloučit příčinu vzniku hematomu danou jinou etiologií, jako je například porodní a poporodní komplikace, včasným odhalením a okamžitou lékařskou péči bylo možné zásadně předejít současným těžkým následkům na zdraví. Nesouhlasím s posudkem obhajoby, kde se uvádí, že poranění bylo jednoznačně způsobeno mechanickým porodem,“ dodal.

Další znalec v oboru porodnictví uvedl, že průběh porodu u matky dívenky byl zcela normální a bez komplikací. „Na dítěti nebyly popsány žádné známky poranění, nebyly zjištěny žádné známky zvýšené krvácivosti či snížené krevní srážlivosti,“ uvedl.

Státní zástupkyně Barbora Kvášová ženě navrhla devítiletý trest odnětí svobody a osmiletý zákaz činnosti ve zdravotnictví.

Fotogalerie
4 fotografie