9 psích plemen, která jsou považována za agresivní. Proč?

/
  • 9 nejagresivnějších psích plemen: Pozor, výcvik někdy nestačí!
    9 nejagresivnějších psích plemen: Pozor, výcvik někdy nestačí! (istock.com)
    22. května 2025 ● 06:00

    Pes je právem považován za nejlepšího přítele člověka. Je loajální, oddaný a při správné výchově z něj vyroste spolehlivý parťák, který vás nikdy nenechá na holičkách. U některých plemen je sice větší pravděpodobnost výskytu agresivního chování, ale podle vědeckých studií hraje klíčovou roli nejenom rasa, ale také výchova a prostředí. Chování psa tak není dáno jen geneticky, ale především tím, jak s ním člověk zachází a v jakém prostředí žije. Vnímání agresivity tak může být často ovlivněno stereotypy, a individuální hodnocení psa je proto nezbytné.

     

  • 1.

    Za agresivitu psů nemůže pouze plemeno

    Výzkum z roku 2022 potvrzuje, že agresivita psů není dána jen plemenem, ale vzniká jako výsledek složité interakce mezi fyzickými znaky zvířete a jeho prostředím. Studie ukázala, že na chování psa mají vliv například hmotnost, tvar lebky, každodenní venčení nebo i pohlaví majitele. Psi žen byli výrazně méně agresivní vůči cizím lidem. Agresivita se častěji vyskytovala u psů s krátkým čenichem a u lehčích jedinců. Výzkum tak podporuje moderní přístup, který posuzuje chování psů v širším kontextu než jen podle jejich plemene. Provedli ho vědci z Univerzity v São Paulu v Brazílii a zaměřili se na 665 domácích psů různých plemen i kříženců. 

    Některá psí plemena jsou často označována za agresivní kvůli své síle, ochranářskému instinktu nebo historii využití jako hlídací či bojová plemena. Která to jsou?

  • 2.

    Cane corso

    Italské plemeno působí majestátně a důstojně. Potomci psů používaných v římských válkách mohou projevovat agresivitu v případě, že na ně jejich majitelé nemají čas. Tato rasa byla vyšlechtěna k ochraně majetku a hlídání, a proto má vrozenou nedůvěru k cizím lidem. Už od štěněte proto musí být tento pes důsledně socializován a veden zkušeným majitelem. Jde o velmi aktivní psy, které je třeba unavit. Jinak se začnou nudit a vymyslí si vlastní zábavu.

  • 3.

    Dobrman

    Mezi zastrašující psy se řadí také dobrmani. Jejich vzhled, držení těla a intenzivní pohled často lidem nahánějí hrůzu. Přestože mohou být ke své rodině velmi oddaní a milí, jejich silný ochranitelský instinkt z nich dělá potenciálně nebezpečné psy vůči cizím lidem. Potřebuje důslednou výchovu, socializaci a majitele, který působí jistě a autoritativně. Pokud totiž vycítí slabost, snadno převezme kontrolu sám.

  • 4.

    Argentinská doga

    Argentinská doga, známá také jako argentinský mastif, patří k plemenům s mimořádnou silou, odvahou a vytrvalostí. Byla vyšlechtěna k lovu velké zvěře, jako jsou divočáci či pumy, a zároveň k ochraně rodiny. Svou agresivitou a houževnatostí se snadno vyrovná pitbulům. Také tady platí, že k bezpečnému soužití pomůže včasná socializace a důsledný výcvik.

  • 5.

    Pitbul

    Pitbul bývá často označován za nejnebezpečnější psí plemeno. Má velmi svalnaté tělo, silný stisk čelisti a vysokou odolnost vůči bolesti. V kombinaci s loveckými a bojovými instinkty může představovat jisté riziko, zejména pokud není správně vychován. Přesto jsou mnozí pitbulové v láskyplných rukou skvělými rodinnými psy. V každém případě je toto plemeno vhodné jen pro zkušené a zodpovědné chovatele.

  • 6.

    Rotvajler

    Ještě předtím, než se veřejnost začala obávat pitbulů, byli za nejnebezpečnější psí plemeno považováni rotvajleři. Tito silní a impozantní psi mohou dorůstat výšky až 65 cm a vážit přes 55 kilogramů, a přesto zůstanou zdraví a pohybliví. Jsou loajální, inteligentní a velmi ochranitelští vůči své rodině, což z nich činí výborné hlídače. Právě silný teritoriální pud bývá často problém. Rotvajler si své území silně brání a cizí může vnímat jako hrozbu. 

  • 7.

    Německý ovčák

    Němečtí ovčáci jsou dlouhodobě využíváni v armádě i u policie. Jedná se o psy, kteří mohou být při špatném výcviku nebezpeční, při tom správném vedení však mimořádně spolehliví. Jde o inteligentní, silné a vysoce cvičitelné plemeno, které v sobě spojuje robustní tělesnou stavbu s ochotou pracovat. Jejich přirozený a vysoký ochranitelský pud však může vést k agresivnímu chování, proto je velmi důležité ovčáky správně vést.

  • 8.

    Basenji

    Přestože nevypadá jako typický hlídací pes, má silný lovecký instinkt a nezávislou povahu, která může být pro některé majitele výzvou. Basenji jsou velmi inteligentní a bystří, ale zároveň mohou být tvrdohlaví a nedůvěřiví vůči cizím lidem. Bez dostatečné socializace a pevného vedení mohou projevovat obranné chování, což u nich občas přeroste v agresivitu.

  • 9.

    Búrský buldok

    Búrský buldok je mohutné a odolné plemeno původem z Jižní Afriky, které bylo vyšlechtěno jako bojový pes. Je známý svou neústupností, silnou vůlí a výraznou ochranitelskou povahou. Toto plemeno může být vůči cizím lidem velmi nedůvěřivé a v případě potřeby i agresivní, zejména pokud cítí ohrožení svého území nebo rodiny. Vyžaduje zkušeného majitele, jedině tak se jeho tvrdohlavost a obranné instinkty udrží pod kontrolou.

  • 10.

    Bulteriér

    Typickým poznávacím znakem bulteriéra je jeho vejčitá hlava a svalnaté tělo. Plemeno bylo původně vyšlechtěno ke krvavým psím zápasům, a proto je často považováno za agresivní. Bulteriéři jsou energičtí, odvážní a vytrvalí, a jsou tak skvělým společníkem i hlídacím psem. Jen vyžadují zkušeného majitele, který dokáže zvládnout jejich dominantní povahu a nasměrovat je správným směrem. Při zanedbání výcviku se z nich mohou stát nebezpeční psi, kteří neustoupí ani silnějšímu protivníkovi.

     

     

     

     

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy