27. květen 2020
Svátek slaví Valdemar, zítra Vilém

Chcete v létě sklízet rajčata z balkonu? Tyto odrůdy je nejvyšší čas zasadit

/
 • Není nad to, mít čerstvá rajčátka k dispozici kdykoliv na ně dostanete chuť.
  Není nad to, mít čerstvá rajčátka k dispozici kdykoliv na ně dostanete chuť. (iStock)
  15. května 2018 ● 06:00

  Chcete mít čerstvá, chutná a voňavá rajská jablíčka stále při ruce? Pokud máte k dispozici lodžii nebo balkon, můžete je pěstovat tam. Aby vám ale dobře rostla a bohatě plodila, musíte se řídit určitými zásadami.

 • 1.

  Vyberte vhodné místo

  Rajčata milují slunnou polohu a naopak nesnáší přílišnou vlhkost.

  Nejdůležitějším kritériem pro úspěšné pěstování rajčat na balkonech je volba místa. Rajčata milují slunnou polohu a naopak nesnáší přílišnou vlhkost. Nejlepší je balkon orientovaný na jih nebo západ, navíc zakrytý střechou.

  Pokud střecha chybí, musíte zakrýt sazenice tak, aby jim při dešti nestékala voda na listy. Ideálním pěstebním místem je lodžie, která rostlinám poskytuje sucho, závětří a dostatek světla. 

 • 2.

  Složením zeminy podpořte dobrý růst

  Rajče je poměrně náročnou rostlinou: vyžaduje záhřevnou půdu dostatečně zásobenou živinami.

  Rajče je poměrně náročnou rostlinou: vyžaduje záhřevnou půdu dostatečně zásobenou živinami. Pro pěstování si připravte klasický zahradnický substrát, který koupíte v každém obchodě se zahradnickými potřebami. Potom jej důkladně promíchejte s rozleželým kompostem, nejlépe v poměru jedna ku jedné.


  Ideální je mít k dispozici proleželý chlévský hnůj. Ten dejte úplně do spodní části pěstební nádoby, zbytek doplňte připravenou zeminou. Pokud nemáte hnůj k dispozici, využijte nadrobno rozsekanou trávu, která se při svém rozkladu silně zahřívá, a tím podporuje rychlý a zdravý růst.

 • 3.

  Zvolte vhodnou nádobu

  Na klasickém panelákovém balkoně vám porostou i rajčata tyčková.

  Pro pěstování zakrslých balkonových odrůd rajčete keříčkového použijte samozávlahové truhlíky o délce padesát centimetrů, kam se vám vejdou bez problémů tři sazenice. Samozávlahové nádoby volím proto, aby sazenice nebyly zalévány na list, a to z důvodu jejich ochrany před zvýšeným rizikem napadení plísní bramborovou.  


  Na klasickém panelákovém balkoně vám porostou i rajčata tyčková, jenže těm už truhlíky nestačí. Pro jejich pěstování použijte květináče s minimálním průměrem čtyřicet centimetrů a hloubkou třicet centimetrů. Složení půdy je stejné jako u balkonových rajčat. Samozřejmě i zde platí, že vhodným prostředkem pro pěstování jsou samozávlahové nádoby. 

 • 4.

  Vyberte správnou odrůdu

  I na lodžii můžete sklidit bohatou úrodu zeleniny.

  Pro pěstování v nádobách se nejlépe hodí rajče keříčkové, kultivar 'Vilma'. Je to zhruba čtyřicet centimetrů vysoká, silně plodící odrůda typu cherry. Pokud budete rostlinu pravidelně každých čtrnáct dní přihnojovat tekutým hnojivem, citelně zvýšíte násadu plodů, které mají hmotnost čtyřicet gramů a nasládlou chuť.


  Pro pěstování tyčkových rajčat vyberte některou z hybridních odrůd. Zvláště odolnou a dobře rostoucí je 'Start F1', která dobře plodí a snáší i některé pěstitelské prohřešky. Seznam všech vhodných kultivarů pro balkonové pěstování je poměrně obsáhlý.

 • 5.

  Prevencí předcházejte chorobám

  Rajčata můžete pěstovat i v květináči nebo jiné nádobě.

  Základním prvkem ochrany rajčat je nezalévat je na list a pěstovat na dobře větraném, slunečném místě. Zalévejte jen tak, aby substrát stačil proschnout. Vylamujte přebytečné výhony, výsadbu nepřehušťujte.


  Preventivně používejte přípravek proti houbovým chorobám. Při dodržení všech zásad budete mít krásné a silné rostliny s velkými a chutnými plody.

Přidat názor
Počet komentářů: 2

ladybug: Několik let sem zkoušela pěstovat zeleninu na balkóně, ale marně. Vše začalo slibně, ale pak ty rostliny onemocněly buď plísní, nebo měli tmavé skvrny na listech. Prostě výsledek nula.

(16. 05. 2018 21:50)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy