Ministr Pavel Blažek (ODS) ženu v souvislosti s jejím stíháním dočasně zbavil soudcovské funkce, a to od listopadu 2022. „Pravomocným rozhodnutím odvolacího soudu je ukončeno trestní stíhání jmenované, ze zákona tedy rovněž dochází k ukončení dočasného zproštění jmenované výkonu funkce soudkyně. To znamená, že soudkyně nastoupí do práce. Z důvodu promlčení nelze jednání jmenované řešit kárně ani v rámci přestupkového řízení,“ odpovědělo tiskové oddělení ministerstva spravedlnosti na dotaz ČTK.

Soudkyně, která vedla od listopadu 2021 jako pověřená místopředsedkyně insolvenční úsek Krajského soudu v Plzni, chtěla podle rozsudku získat počátkem roku 2022 potvrzení o prodělání covidu. Zajistilo by jí cestovatelské, sociální a jiné výhody i bez nutnosti se proti nemoci očkovat. Test za ni podstoupila jiná žena, která v té době nemoc prodělala a vydávala se za Vodičkovou s její kartou pojištěnce. Test jí ale vyšel negativně, takže slíbených 3000 korun nakonec nedostala.

Původní pravomocný odsuzující rozsudek nad Vodičkovou zrušil na základě jejího dovolání Nejvyšší soud a věc vrátil k novému projednání se závazným právním názorem, že popsané jednání mohlo být nanejvýš přestupkem, nikoliv trestným činem. Obvodní soud pro Prahu 9 proto Vodičkovou loni v říjnu osvobodil a zároveň konstatoval, že jako kárné provinění je věc promlčená, takže ji nelze postoupit k Nejvyššímu správnímu soudu. Proti tomu se odvolala státní zástupkyně, která s tím nesouhlasila. Městský soud v Praze ale také došel k tomu, že podle zákonné úpravy účinné do konce loňského roku už uběhly promlčecí lhůty.

Náhrada škody?

Vodičková u soudů uváděla, že certifikát o prodělání covidu nepotřebovala, protože ji pandemie v cestování neomezovala. Dokládala to četnými zájezdy do zahraničí, které v dané době absolvovala. „Tady pořád zaniká jedna věc: že uvedeného jednání jsem se nedopustila. Nikdy jsem nic takového neudělala, nic nikomu neslibovala, někomu něco nedávala, aby za mě něco obstaral. Není žádný důkaz o tom, že jsem někomu slibovala úplatek, že jsem se dopustila korupce,“ prohlásila v úterý.

Její advokát Tomáš Sokol zdůraznil, že žena dodnes nemůže vykonávat svoje povolání. Postih v podobě trestního stíhání označil za drastický, a to i pro daňové poplatníky. „Pravděpodobně z toho vznikne i nárok na náhradu škody, pokud bude klientka chtít,“ naznačil. Dodal, že i kdyby se skutek stal, stupeň společenské škodlivosti by byl naprosto mizivý. „Polovina obyvatel této země v té době pokojně žila bez příslušného certifikátu. Buď protože na něj kašlali, nebo protože ho po nich nikdo nechtěl,“ poznamenal právník.

Před zásahem Nejvyššího soudu pražský městský soud k případu Vodičkové uvedl, že skutek lze kvalifikovat jako trestný čin podplácení, protože vydávání covidových certifikátů bylo věcí obecného zájmu na veřejném zdraví. Odvolací senát tehdy připomněl, že v době činu v Česku prudce stoupl počet nakažených kvůli covidové variantě omikron.