Bradáčovou uvedli Fiala a Blažek do funkce šéfky žalobců. Ohlásila personální změny
Funkce nejvyšší státní zástupkyně se dnes ujala dosavadní pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová. Nahradila Igora Stříže, který rezignaci oznámil začátkem letošního ledna. Do funkce ji uvedli premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS). Mezi úkoly šéfky žalobců bude patřit i posilování důvěry občanů ve státní zastupitelství, řekl na tiskovce Fiala. Ocenil, že Bradáčová přichází s vlastní vizí. Bradáčová uvedla, že chce převést Nejvyšší státní zastupitelství do digitální doby - zaměřit se chce na informační systémy, analytiku a kyberkriminalitu. Zaměří se však i na personální změny.
-
Dosavadní pražskou vrchní státní zástupkyni uvedli v Brně do nové funkce premiér Petr Fiala (ODS), jehož vláda nominaci Bradáčové v lednu schválila, a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS), který ji na post navrhl.
-
Fiala řekl, že mezi úkoly šéfky žalobců bude patřit i posilování důvěry občanů ve státní zastupitelství, a to srozumitelnou a otevřenou komunikací. Ocenil přátelské předání funkce mezi Bradáčovou a odcházejícím Igorem Střížem. Podle premiéra to svědčí o dobrém stavu NSZ.
- Mezi priority nové nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých, sjednocování trestání či „převedení Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) do digitální doby“.
- Zaměřit se chce Bradáčová v tomto ohledu na informační systémy, analytiku i kyberkriminalitu. Uvedla to při dnešním nástupu do funkce. Také zopakovala, že by ráda zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři.
- Bradáčová řekla České televizi, že v Nejvyšším státním zastupitelství plánuje personální změny, a to napříč úřadem.
Lenku Bradáčovou, která pražské žalobce řídila od roku 2012, navrhl do funkce Blažek v lednu. Návrh zdůvodnil jejími zkušenostmi, nestranností a bezúhonností, dále tím, že se nebude nikoho bát a je respektovaná nejen v právnickém prostředí.
Stříž byl nejvyšším státním zástupcem od roku 2021. Svou rezignaci vysvětlil rodinnými a osobními důvody. Dál bude téměř po 40 letech v roli žalobce pracovat jako trestní obhájce.
„S velkou radostí uvádím do funkce nejvyšší státní zástupkyně Lenku Bradáčovou, důvody jejího jmenování jsou jasné: zkušenost, profesionalita a vysoká prestiž. Po odstoupení Igora Stříže to byla volba naprosto logická,“ zmínil premiér Petr Fiala.
Fiala dále řekl, že za důležité považuje i to, že Lenka Bradáčová přichází s vlastní koncepcí této instituce. „Má jasnou představu, jak tuto roli vykonávat,“ dodal.
Ministr spravedlnost Blažek poděkoval za spolupráci Střížovi. „Nepochybuji o tom, že Lenka Bradáčová ve funkci obstojí. Zdůraznil bych, že jsem rád, že do těchto vysokých funkcí nastupují dvě ženy, a to nikoli na základě kvót, ale svých životních příběhů a zkušeností,“ uvedl s tím, že šéfkou Probační a mediační služby se dnešním dnem stává Gabriela Slováková.
Bradáčová zmínila, že by mandát ráda naplnila změnami. „Ráda bych převedla státní zastupitelství do digitální doby. Dále bych chtěla zeefektivnit systém a vytvořit třístupňové státní zastupitelství,“ naznačila změny, které chce zavést. Dále uvedla, že prioritou pro ni bude zaměřit se na kriminalitu mladistvích a nezletilých či na kriminalitu spojenou s korupcí a s nenávistnými projevy. Tyto činy podle ní ohrožují bezpečnost a stabilitu státu.
Nejvyšší státní zastupitelství se zúží
Bradáčová připomněla, že zákon jí jasně vymezuje mandát nejvyšší státní zástupkyně, a to na sedm let. Některé koncepční změny, které chce na NSZ prosadit, jsou podle ní proveditelné v tomto časovém horizontu. O dalších by ráda přinejmenším zahájila debatu. „Bude záležet i na tom, jakou představu bude mít další ministr spravedlnosti po volbách, které nás v tomto roce čekají. To je pro Nejvyšší státní zastupitelství samozřejmě klíčová záležitost,“ podotkla.
„Určitě budu chtít debatovat o třech stupních státního zastupitelství. O zefektivnění systému, který zde vznikl v roce 1994 jako jistý relikt doby po zániku federace,“ prohlásila Bradáčová. Připomněla, že otázku řešila už předloha, která skončila v roce 2012 ve Sněmovně v druhém čtení. „Jsem přesvědčená, že pro deset milionů obyvatel této země jsou tři stupně dostatečné,“ pokračovala. To, který konkrétní stupeň by měl zaniknout, chce nejprve řešit se státními zástupci a ministerstvem spravedlnosti. Změnu označila v prvopočátku za organizační přeskupení sil, následně by ale podle ní měla také snížit počty státních zástupců.
Stěhování do Brna
Jedna z otázek, kterou Blesk Bradáčové položil, se týkala jejího případného stěhování do Brna, kde Nejvyšší státní zastupitelství sídlí. „Vždycky jsem dojížděla, ale nevylučuji, že se občas v Brně zdržím déle. Každopádně vždy se budu těšit na víkend v Praze,“ odpověděla s lehkým úsměvem. A když už byla řeč o Brně, Blesk se zeptal, zda ji Fiala a Blažek, oba rodilí Brňané, zasvětili do tajů města. Bradáčová se nad tím pousmála. „Vzhledem k objemu práce zatím nedokážu odpovědět,“ reagovala.
Bradáčovou ve funkci nahradí počínaje dneškem její náměstek Zdeněk Štěpánek, Blažek jej do funkce jmenoval v pondělí. Štěpánka doporučila výběrová komise, před niž předstoupil jako jediný uchazeč o uvolněnou funkci. Končící nejvyšší státní zástupce Stříž se závěrem komise souhlasil a Blažkovi Štěpánkovo jmenování navrhl.
Slováková dosud vedla odbor trestní politiky ministerstva spravedlnosti, dříve byla ředitelkou ženské věznice ve Světlé nad Sázavou. PMS je organizační složka státu, která mimo jiné dohlíží na pachatele trestné činnosti při vykonávání podmíněných trestů nebo domácího vězení. Bez ředitele je od poloviny listopadu.
Důvěra v současnou justici je 0