Krvavá hrůza v Maďarsku: Ze země vyvěrá krev, lidé se bojí o vodu i zdraví
Děsivé záběry kolují po sociálních sítích a šíří paniku i na Slovensku. Z míst, kde je zakopán utracený skot, vytéká na povrch krvavá tekutina. Lidé se děsí možné kontaminace vody a žádají okamžitý zásah státu.
Děsivé, nechutné a jako z hororu – přesně tak popisují situaci lidé z oblasti Csemeztanya v Maďarsku, kde byl po vypuknutí slintavky a kulhavky zakopán utracený skot. Z půdy tam totiž začala vytékat rudá tekutina. Mrazivé záběry, které se objevily na sociálních sítích, ukazují kaluže krve bublající ze země jako ze sopky.
Hrůzný výjev nahání strach tisícům lidí, a není divu. Místní se obávají kontaminace spodních vod a studní a varovné video děsí i obyvatele Slovenska. „Tohle není normální. Vypadá to jako z nějakého katastrofického filmu,“ píšou lidé pod nechutné záběry.
Podle informací serveru Noviny.sk žádají starostové přilehlých obcí na Slovensku okamžité vyhodnocování vzorků vody, obyvatelé si dokonce plánují platit vlastní rozbory. Na Záhoří, kde bylo zakopáno přes 3000 kusů nakaženého dobytka, lidé s hrůzou sledují, zda se podobný scénář nezačne odehrávat i tam.
Veterinář prof. Josef Bíreš serveru potvrdil, že těla zvířat by měla správně být zasypána minimálně metrem a půl zeminy a ošetřena vápnem, aby se zabránilo právě tomu, co nastalo v Csemeztanye. Ministerstva vnitra, zdravotnictví a životního prostředí již odebrala několik vzorků, ale rozhodující analýzy bude možné provést až poté, co bude hrob uzavřen. A to může trvat měsíce.
Místní starostové proto žádají pravidelné testování vody. A zatímco se úřady snaží situaci uklidnit, důvěra veřejnosti v bezpečnostní opatření kolísá.
Ještě něco, hlavně pro ty, co dnes šíří morbidní kec, že ta nemoc u zvířat nejde vůbec a nikdy vyléčit.. Myslím, že to jde léčit. Jen třeba mít snahu, rozum a srdce na správném místě ! Shánět si info o možnostech léčby, vzdělávat se a mít upřímnou snahu těm zvířatům pomoci. Ne je ve velkém jen drasticky zabíjet.. 😨
cit.: Dôležitým faktorom úspešnej liečby bola starostlivosť o infikované kravy. Väčšina z nich vraj chorobu zvládla v priebehu dvoch týždňov, pokiaľ im boli pravidelne ošetrované afty – bolestivé vredy v ústach, ktoré im znemožňovali príjem potravy..“...“„Museli sme ich kŕmiť tekutou stravou, aby sa im afty rýchlejšie hojili,“ spomína veterinár…“
zdroj - plenum.sk/96-rocny-veterinar-spomina-ako-liecili-slintacku-a-krivacku-pred-50-rokmi/