Bezpečnostní analytik pro Blesk: Porušil Putin po telefonátu s Trumpem příměří?
Jen několik hodin po telefonickém rozhovoru mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem, který měl přinést třicetidenní příměří, Ukrajinu zasáhla nová vlna rozsáhlých útoků. Co včerejší hovor ve skutečnosti znamená? Přiblíží svět k tolik očekávanému míru? Nejen na to se v Epicentru moderátorka Pavlína Horáková ptala analytika z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd UK a ředitele univerzitního výzkumného centra excelence Peace Research Center Prague Michala Smetany.
Podle analytika Smetany po včerejším telefonátu obou hlav světových velmocí nejsme míru příliš blízko. Jediné, co z něj lze vyčíst, je to, že diplomatická iniciativa, která přišla ze strany Spojených států, dostala novou kapitolu bez zásadního posunu.
„Ten příslib, který byl vlastně dohodnut mezi oběma prezidenty o tom, jak se má nyní vyvíjet, ta situace je velmi marginální z pohledu vývoje situace na Ukrajině, koneckonců ty vzdušné útoky z noci na dnešek ukázaly, že to bude komplikovanější i v oblasti právě těch útoků na infrastrukturu, které se včera diskutovaly,“ uvedl Smetana v úvodu Epicentra.
Otázkou pak tedy zůstává, jestli ruský prezident Vladimir Putin po včerejším telefonátu neporušil příměří. Obě strany jako by mluvily jinou „řečí“ a každý z nich si dvouhodinový telefonát vyložil po svém.
Putinovy podmínky
„Co víme z těch veřejných zpráv, je, že se dohodli na třicetidenním období, kdy budou zastaveny právě útoky na infrastrukturu. Každá strana tam používá trochu jiný překlad nebo trochu jiné rámování té věci a možná tam mohou být nějaké nuance, kterých objektů by se to potenciálně mohlo týkat, každopádně to je ta jedna základní dohoda a zároveň tam zaznělo to, co jsme asi očekávali od ruského prezidenta,“ uvedl Smetana.
Putin podle něj dal sice najevo, že má vůli dále jednat, pomalu se přiblížit i k myšlence úplného příměří na 30 dní, případně k nějakým jednáním o mírové dohodě, ale zároveň nezapomněl na podmínky, kterými podmiňuje další jednání. Jedna z nich je právě ta, aby v případě, kdy by bylo dohodnuto třicetidenní příměří, tak aby Spojené státy neposkytovaly Ukrajině vojenskou a zpravodajskou pomoc.
Vágní příslib a porušení toho, co zaznělo
Nejasnosti kolem toho, co vlastně bylo či nebylo během telefonátu obou prezidentů dohodnuto, ale dál přetrvávají. Doposud nejsou známé přesné okolnosti nebo přesné detaily. A otázkou zůstává i to, jestli vůbec k nějaké dohodě došlo.
„Ten příslib byl vágní a teď je otázka, jak to ty obě dvě strany budou rámovat. Já si myslím, že v každém případě ty útoky jsou porušením ducha toho, co zaznělo včera, takže to v každém případě je s tím v nějakém poměrně zásadním rozporu. Je otázka, zda to ty obě strany budou rámovat tak, že ta jedna to porušila dříve, tím pádem ta druhá pouze reagovala, nebo že z jejich pohledu, například z pohledu Ruska, to příměří v té oblasti vzdušných útoků na infrastrukturu ještě stále nenastalo,“ domnívá se analytik Smetana a dodává, že na místě mohou být i případně některé podmínky, které zatím nebyly splněny, a proto Rusko nechce přistoupit k určité aktivaci příměří.
„To jsou všechno možnosti, jakými to bude Kreml rámovat. Asi si počkáme na nějaké další vyjádření, ale rozhodně platí to, co jsem říkal, že to je v nějakém rozporu toho, co bylo včera dohodnuto, a ty vzdušné útoky v tomto ohledu asi nedávají úplně naději, že někde jako okamžitě uvidíme zastavení útoku na infrastrukturu na ukrajinském území,“ uzavřel Smetana.
A neni duleżite że tomu neveriś....
I tak to nastane ..