Z výplatnice se dozvíte, jakou částku odvádíte státu, jak jste na tom s dovolenou i podle jaké hodinové sazby se bude vypočítávat náhrada dovolené, státního svátku nebo návštěvy lékaře. „Kontrola výplatní pásky sice není povinnost, ale rozhodně je v zájmu zaměstnance,“ říká Tomáš Jurčík, ředitel Comp&Ben Asociace, která se zaměřuje na odměňování zaměstnanců.

Podle něj je důležitá nejen kvůli výši výplaty, ale i budoucímu důchodu a případným dávkám. „Je proto dobré sledovat zejména výši mzdy, příplatky, dohodnuté odměny a bonusy. Dále se vyplatí zkontrolovat srážky, odvody, slevy na poplatníka a započítání dovolené, nemocenské dávky a podobně,“ vypočítává.

Jak se vyznat v pojmech a zkratkách?
Autor: Infografika Blesk

Výplatnici musíte dostat

Výplatní páska může být v papírové nebo elektronické podobě. Společné ale mají to, že ji zaměstnanec musí dostat! „Podle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen při měsíčním vyúčtování vydat zaměstnanci písemný doklad, který obsah u j e údaje o jednotlivých složkách mzdy nebo platu a o provedených srážkách,“ vysvětluje Richard Kolibač, mluvčí Státního úřadu inspekce práce.

„Na žádost zaměstnance předloží zaměstnavatel doklady, na jejichž základě mzdu nebo plat vypočetl. Je jedno, v jakém režimu pracovní doby zaměstnanec pracuje,“ dodává.

Co dělat, když ji nedostanete

1. Písemně se obraťte na zaměstnavatele a vyzvěte ho k vydání výplatních lístků. „Upozorněte ho na povinnost vydávat výplatní lístky a předkládat doklady, na jejichž základě byla mzda vypočtena,“ radí mluvčí Kolibač.

2. Pokud u zaměstnavatele působí odborová organizace, obraťte se na ni. Nevadí, že nejste členem odborů.

3. Obraťte se na oblastní inspektorát práce s podnětem ke kontrole z důvodu nevydávání výplatních pásek. Za nevydání výplatnic sice nehrozí konkrétní sankce, i tak ale může mít šéf problémy. „Může být uložena pokuta za další porušení zákoníku práce, která s nevydáváním výplatních lístků souvisí, např. nedostatky ve vykazování práce přesčas apod.,“ říká mluvčí.

4. Poslední možností řešení je podání žaloby k soudu na vydání výplatních pásek.

Pamatujte...

Nepatří do koše

Výplatní pásky by neměly končit v koši. Vyplatí se je uschovat pro případ, že by v budoucnu nastaly nejasnosti o výši příjmů kvůli výpočtu důchodu

Nesrovnalosti řešte hned

„Pokud na výplatní pásce narazíte na chybu či nejasnosti, ihned vše řešte s HR nebo personálním oddělením, případně se mzdovou účtárnou,“ radí Tomáš Jurčík.

Nejčastější chyby na výplatní pásce

I na výplatní pásce se můžou objevit chyby a nesrovnalosti. „Výplatní pásku porovnejte se smlouvou, zejména co se týče výše mzdy,“ doporučuje Tomáš Jurčík.

Nesprávná základní mzda

Zkontrolujte si, jestli odpovídá částce uvedené ve smlouvě. Chyba může nastat například při změně pracovní smlouvy, kdy zaměstnanec změnil pozici, ale mzdová účetní tuto změnu nezohlednila.

Chyby v dovolené a nemocenské

Mrkněte, jestli se správně odpočítala dovolená a souhlasí se zbytkem hodin na výplatnici. Chyby můžou být i v nemocenské, pokud byla špatně zadána do systému nebo pokud zaměstnavatel neodečte správně odpracované dny.

Nezapočítané přesčasy, svátky a příplatky

Podívejte se, jestli máte správně započítané odpracované hodiny a zda nechybí příplatky za noční práci, víkendy nebo svátky. „Nesprávné vykázání hodin může způsobit, že zaměstnanec dostane méně, než mu náleží,“ uvádí odborník.

Nesprávné srážky ze mzdy

Podívejte se, co všechno vám zaměstnavatel z výplaty strhnul. Může jít např. o stravné nebo penzijní pojištění. „Zaměstnavatel ale nemůže libovolně strhávat srážky bez vašeho souhlasu kromě zákonem stanovených povinností,“ uvádí Jurčík. A např. v případě exekucí musí být stržená suma vypočítaná podle nezabavitelné částky.

Nesprávně vypočtená daň z příjmu

Pokud máte podepsané prohlášení k dani, měli byste najít na výplatní pásce slevu na poplatníka a v případě dětí i slevu na dítě. „Někdy účetní zapomene přihlédnout k nově podepsanému prohlášení k dani nebo změnám v daňových slevách,“ upozorňuje odborník.

Fotogalerie
8 fotografií

Video
Video se připravuje ...

Šéf Úřadu práce ČR v Blesku nejen o nezaměstnanosti: Nabízíme i kurzy na pilota dronů! Bára Holá