Náměstek ředitele hasičů o přísných pravidlech pro dětské skupiny: Experimenty na dětech nechceme

Video se připravuje ...
Autor: Bára Holá, pah - 
6. srpna 2024
14:55

Nová požární vyhláška zamotala hlavu nejednomu zřizovateli dětských skupin, ale i rodičům. Opravdu hrozí více než třem stovkám takových zařízení, že od příštího roku budou muset skončit nebo alespoň snížit kapacitu? Proč vlastně? Co nová vyhláška z dílny Hasičského záchranného sboru nařizuje? Jsou pravidla odlišná od těch jinde v Evropě? A nejsou nesmyslně přísná? Nejen na to se v Epicentru Blesk Zpráv ptala Bára Holá náměstka generálního ředitele HZS ČR, generála Daniela Miklóse.

Podle náměstka Miklóse je potřeba rozlišovat mezi dětskými skupinami a běžným hlídáním dětí. „Dětské skupiny často bývají zaměňovány s hlídáním dětí babičkou, ale pakliže se jedná o státem garantovanou službu, je očekáváno, že děti budou v bezpečném prostředí," vysvětlil.

Nová pravidla proto stanovují, že dětská skupina může mít maximálně 24 dětí, které musí hlídat tři dospělí. Dále musí být dětské skupiny umístěny mimo podzemní prostory a maximálně do druhého nadzemního podlaží, pokud z nich nevede přímý únikový východ. Pro skupiny s počtem dětí nad 12 musí být zajištěny dvě samostatné únikové cesty pro případ požáru

Miklós zdůraznil, že tato pravidla, která jsou zaváděna již od roku 2018, jsou pro bezpečnost dětí naprosto nezbytná: „Díváme se na malé děti stejně jako na důchodce v alzheimer centrech. Pokud dojde k nějaké události, ideálem je dostat lidi co nejrychleji pryč." Únikové cesty musí být nadimenzovány tak, aby sloužily jak k evakuaci, tak k zásahu hasičů. „Každý dospělý musí během krátké chvíle dostat osm dětí ven, což je na hranici možného," dodal.

Často se objevují názory, že Česká republika má přísnější pravidla než jiné evropské země. Miklós tento argument odmítá. „Česká republika patří mezi standard, rozhodně nevyčnívá v přísnosti. V Evropě se velmi často hovoří o více věcech, jako je elektronická požární signalizace nebo autonomní hašení," uvedl s tím, že analýzy ukazují, že naše pravidla nejsou přísnější než jinde v Evropě.

Experimenty na dětech?

„Od roku 2007 bylo v mateřských školách okolo sta požárů, ale nedošlo k žádnému úmrtí a zranění. Pravidla fungují a ukazuje se, že jsou správně nastavená," řekl náměstek. Podle něj není možné riskovat bezpečnost dětí a zkoušet, zda méně přísná pravidla budou fungovat: „Chceme dělat experiment na dětech, jestli to bude nebo nebude fungovat? (…) Nemůžeme přijmout, že se v bytě nachází 20 dětí a to je dohled babičky. Je to státem garantovaná služba a musí odpovídat nějakým standardům," uzavřel.  

Nový termín pravidel

Dobrou zprávou pro provozovatele dětských skupin je, že nová pravidla nemusí splnit za pět měsíců: „Ta vyhláška je upravována a existuje politická dohoda, které jsme vyhověli a odsunuli jsme účinnost vyhlášky o rok, to znamená do roku 1. 1. 2026.“  Nový  termín je podle náměstka ve schvalovacím procesu, ale vzhledem k tomu, že v tomto případě jde o politické zadání a jedná se jen o změnu účinnosti, očekává její umístění do sbírky zákonů v horizontu měsíce, maximálně dvou.

Video  Epicentrum - Daniel Miklós  - Bára Holá
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa