Je dobojováno a všichni se teď připravují na to, až se Peter Pellegrini (48) ujme prezidentského úřadu. Podle expertů by nová hlava státu mohla udržet dobré vztahy s Českem.
Pellegrini se chystá na převzetí vlády po Čaputové: Jak to dopadne na vztahy s Českem?
1.Přesvědčivá výhra
Odhadovalo se, že půjde o těsný souboj, nakonec ale Pellegrini svého soupeře Ivana Korčoka (60) porazil přesvědčivě.
„Pellegrini působil nejen lidově, ale také dojmem, že může lidem pozorněji naslouchat. A to asi nakonec rozhodlo v kombinaci se strachem z ukrajinské války,“ řekl pro Blesk politolog Lukáš Jelínek.
„Pokud bychom přistoupili na tvrzení slovenské opozice, že prezidentské volby byly referendem o vládě, tak by to vypovídalo o tom, že Slováci jsou výrazně spokojeni s Ficovou vládou,“ upozorňuje Jelínek.
„Podle mě je spíš reálné to vysvětlení, že Peter Pellegrini se ukázal být bližší obyčejným Slovákům než Ivan Korčok. Dokázal mezi 1. a 2. kolem oslovit jak maďarský jih, tak slovenské doliny na východě země. Ukázalo se, že Ivan Korčok byl spíš kandidátem bratislavským, městským, ale ta mlčící většina, která se o politiku příliš nezajímá a chodí k volbám jenom, když je důkladně mobilizovaná, tak se nechala přesvědčit Pellegrinim,“ míní politolog.
Video Vítěz voleb Pellegrini: Špinavosti a intriky mě nezlomily! Fico si rýpl do KorčokaVideo se připravuje ...2.Obavy z války
Styl kampaně byl podle Jelínka hodně podobný, jaký jsme zažili i v Česku při posledních prezidentských volbách. I v Česku přitom může podle Jelínka zesílit volání po míru, kterým se oháněl Pellegrini v kampani.
„To, o čem se hovoří jako o populismu nebo demagogii v té slovenské předvolební kampani, tak to my už jsme si zažili nejpozději při prezidentské volbě, kdy vystupoval Andrej Babiš s podobnými argumenty proti Petru Pavlovi jako Peter Pellegrini proti Ivanu Korčokovi. To, co samozřejmě může v ČR v příštích týdnech, měsících zesílit, je volání po míru v té válce mezi Ukrajinou a Ruskem, protože i česká společnost může být časem mnohem nervóznější z toho, co se děje nedaleko za našimi hranicemi, a může chtít tady tu situaci řešit třeba i nevojenskými prostředky a na to mohou neustále častěji nějací politici nasedat,“ míní Jelínek.
08:2418. 7. 2025Zástupci členských států Evropské unie se dnes shodli na osmnáctém balíčku sankcí proti Rusku, uvedly diplomatické zdroje. Slovenský premiér Robert Fico již ve čtvrtek večer informoval, že Bratislava stáhne svou blokaci. Nový balík protiruských omezení, který míří zejména na energetický a bankovní sektor, dnes podle informací ČTK ještě formálně v Bruselu schválí unijní ministři pro evropské záležitosti.
Slovensko blokovalo přijetí nových protiruských sankcí, neboť žádalo záruky k jiné iniciativě Evropské komise, se kterou Bratislava nesouhlasí a podle které má být postupně ukončen dovoz ruského plynu do unie. Komise v minulých dnech konkrétní záruky Bratislavě poskytla.
06:1418. 7. 2025Ruský prezident Vladimir Putin nařídil vládě připravit návrhy ohledně omezení na používání počítačových programů a komunikačních služeb ze zemí, které nejsou přátelské k Rusku. Splnit tento pokyn Putin stanovil do 1. září, uvedl na svém webu list Kommersant s odvoláním na dokument zveřejněný na internetové stránce Kremlu.
Putin během květnové schůzky s ruskými podnikateli vybídl úřady, aby „podusily“ zahraniční firmy působící proti Rusku, přestože se úplně nestáhly z ruského trhu, připomněl ruský deník. „Prezident řekl, a tak budeme dusit,“ zareagoval tehdy ministr digitalizace Maksut Šadajev.
06:1318. 7. 2025Dobré ráno, vážení čtenáři.
Nejméně dva civilisty zabil ruský dron v Pokrovsku, další dva mrtvé a sedm raněných si vyžádalo ruské ostřelování Kramatorska a Kosťantynivky, které se rovněž nacházejí v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Uvedl to ve čtvrtek večer server Ukrajinska pravda s odvoláním na prokuraturu. O dvou raněných - ženě ve věku 85 let a 53letém muži - v Dněpropetrovské oblasti po ruském ostřelování a útocích dronů informoval šéf oblastní správy Serhij Lysak.
3.Vláda silné ruky
Jelikož je Pellegrini spojencem premiéra Roberta Fica (59, Směr-SD), tak se jeho kritici obávají zhoršení úrovně demokracie. Bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová (67) v pořadu Blesku Epicentrum včera řekla, že slovenský volič preferuje vládnutí silné ruky.
„Je tu představa, že demokratická alternativa je chaotická a nestabilní,“ tvrdí expremiérka. „Máte tu dvě třetiny lidí k dnešku, kteří mají příklon k demokracii s okleštěnou formou. A po dlouhých letech souhlasím se slovy Roberta Fica, že tyhle volby byly referendem o tom, jestli má vláda pokračovat v krocích, které dělá,“ uvedla dále Radičová.
Video Slovenská expremiérka Radičová o vítězství Pellegriniho: Hned nám zasadil pár facekVideo se připravuje ...4.Spolupráce s Ficem
Úřad nové hlavy státu nebude založen na určitých hodnotách nebo politickém programu, tvrdí Jelínek. „Pellegrini bude především dělat to, co je výhodné pro něj. Zatím tak bude loajální k vládě Roberta Fica. Pokud se ale nálada veřejnosti začne obracet, bude nový prezident tím prvním, kdo se pokusí od Fica distancovat,“ myslí si politolog.
„Pellegrini je typem pragmatického politika, který se nevyznačuje nějakou silnou inklinací k nějakému politickému programu nebo hodnotám. V mých očích je to tak trochu nádoba, u které záleží, co do ní nalejete,“ míní Jelínek.
5.Zlepší se vztahy s Českem?
Vztahy Česka a Slovenska sice ztratily svoji nadstandardní úroveň kvůli sporům o podpoře Ukrajině, podle expremiérky Radičové ale nadále standardní jsou. A to se nezmění ani s nástupem Pellegriniho do čela státu.
„Bude mnohem víc než na Pellegrinim záležet na českých politicích, jak bude spolupráce vypadat. Protože on sám deklaroval, že má v úmyslu navázat na Zuzanu Čaputovou a její úzké vztahy s českým prezidentem a že by rád tedy znovu česko-slovenské vztahy oživil po tom zásahu od Fialovy vlády, ale bude teď hodně důležité, jestli najde k tomu v ČR partnery, především tedy v Petru Pavlovi. Ten se staví, alespoň soudě podle jeho vyjádření, relativně vstřícně, takže přinejmenším by ty prezidentské vztahy mohly být zachovány na té stávající vysoké úrovni. Jestli se to časem promítne i do fungování vlád, to je otázka druhá, to bude skutečně hodně záležet na tom, jak se bude vláda Petra Fialy stavět ke Slovensku a Ficově koalici,“ řekl politolog Jelínek, podle jehož pohledu se zatím prezident Petr Pavel (62) k jeho zvolení staví vstřícně.
Pellegrini přitom již oznámil, že se nic nemění na tradici, že první jeho zahraniční cesta povede do České republiky.
6.Smířlivý Fiala
V dobré vztahy se Slováky nyní doufá premiér Petr Fiala (ODS). „Gratuluji Peteru Pellegrinimu k vítězství v prezidentských volbách. Věřím, že budeme nadále co nejlépe rozvíjet výborné a hluboké vztahy mezi Českou republikou a Slovenskem,“ uvedl v gratulaci vítězi slovenských voleb.
Fialova vláda přerušila mezivládní konzultace se Slováky především kvůli rozdílnému přístupu k Ukrajině.
„Slovenská vláda Roberta Fica od začátku říkala, že nebude Ukrajinu podporovat vojensky, to není věc, kvůli které bych se na někoho zlobil, to je rozhodnutí každé země. My jdeme jinou cestou. Vztahy mezi Českou republikou a Slovenskem jsou výborné, bratrské, sesterské, jak chcete. Naše společnosti jsou propojeny mnohostrannými kontakty,“ říkal Fiala v pořadu Ptám se, pane premiére.
„Já jsem přesvědčen, že vlády mají pro tady tu úzkou vazbu vytvářet dobré podmínky. Máme některá témata, kde opravdu máme společné zájmy a kde úzce spolupracujeme třeba i na evropské úrovni, například energetika,“ uvedl Fiala a pokračoval: „Konzultace mezivládní, to je naprosto nadstandardní věc, kdy dvě vlády jednají dohromady, a my jsme ten krok udělali proto, že nechceme mlčky přihlížet k tomu, že slovenská vláda dělá kroky, které podle našeho názoru nepřispívají k posilování bezpečnosti Evropy.“
Prostor pro obnovu konzultací Fiala nevidí
Pro obnovení mezivládních konzultací však Fiala nevidí prostor. „Náš krok není žádným zásahem do nějakého slovenského rozhodování a jejich samostatné politiky, ale je výrazem toho, že v tuto chvíli nevidíme prostor, abychom tento nadstandardní krok dělali,“ obhajoval rozhodnutí Fiala s tím, že jednání se slovenskými partnery na řadě úrovní probíhá dál.
Jaký má vztah s Robertem Ficem? „Jednáme se slovenskými partnery o všech konkrétních věcech a na všech úrovních, kde je to potřeba, žádná věc se nezastavuje,“ upozorňuje Fiala.
„Nehledejme v tom nějaké oslabení nebo ohrožení česko-slovenských vztahů. Ano, máme jiné názory, česká vláda a slovenská vláda, na možná nejzásadnější otázku dneška a to je bezpečnost Evropy a toho, jak jí dosáhnout ve vztahu k ruské agresi na Ukrajině,“ doplnil český premiér.
Video Fiala v Blesku: Do Bílého domu vyrazí bez manželky. A co pochroumané vztahy se Slováky?Video se připravuje ...7.Konec ve Sněmovně a v čele strany
S víkendovým triumfem skončil Pellegrinimu jeho poslanecký mandát i funkce předsedy Národní rady. „Snažil jsem se funkci vykonávat s plným nasazením a v dobré víře,“ řekl v pondělí novinářům. Společně s tím se rozhodl, že už nebude pokračovat jako šéf své strany Hlas, tím ale do sněmu, který by měl proběhnout podle něj „do několika týdnů“, zůstává. V půlce června by se pak měl Pellegrini ujmout prezidentského úřadu.
Cas ukaze,ale k pani Caputove,se nevyrovna ,ani v Cesku a ani v zahranici