Celý spor začal loni v červnu, kdy na Google přistálo obvinění, že porušuje americké zákony týkající se odposlouchávání. Uživatele měl sledovat skrze své nástroje Google Analytics, Google Ad Manager, různé webové plug-iny či mobilní aplikace, a to takovým způsobem, že shromažďoval mimo jiné adresy, údaje o zařízení a prohlížeči.

TIP: Za sledování uživatelů v anonymním okně prohlížeče hrozí Googlu pokuta 119 miliard korun

Nejzásadnější je nicméně pasáž, podle které má ke sledování docházet i v režimu soukromého prohlížení (incognito módu) na Chromu, který existuje právě proto, aby v něm sledování nebylo možné. Respektive takové očekávání od něj lidé obvykle mají.

Vše se točí kolem podmínek užívání

Všechna tato obvinění jsou uvedena v žalobě, kterou na Google a jeho majitele Alphabet podali právníci u okresního soudu v Kalifornii. Podle nich má firma zaplatit pokutu minimálně 119 miliard korun, jelikož k popsanému sledování neměla explicitní souhlas uživatelů. 

Google tehdy odvětil, že všechna tvrzení o porušení zákonů zásadně odmítá a avizoval, že se bude bránit. Se žalobou vyjádřil formální nesouhlas a pokusil se ji zrušit, avšak marně, jak se nyní ukázalo. „Soud rozhodl, že Google neinformoval své uživatele, že pokračuje ve sběru dat i v režimu soukromého prohlížení,“ napsala minulý pátek soudkyně Lucy Kohová.

TIP: Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

To znamená, že soud musí proběhnout, ať Google chce nebo ne. Jeho šance však nejsou ztracené. V podmínkách soukromí skutečně uvádí, že incognito mód není všespásný a že určitou míru sledování umožňuje. Jde jen o to, jak se uživatelé k této pasáži v dlouhém textu dostanou. Výsledkem celé žaloby nakonec může být to, že lidé budou o sledování důrazněji informováni.