Celulitida trápí většinu žen a některé muže. Je těžké jí předejít a ještě těžší se jí zbavit. Za jejím vznikem stojí často dědičné předpoklady, může mít původ také v sedavém zaměstnání, hromadění toxinů v těle. Co vlastně celulitida je?

Celulitida je estetický neduh projevující se hrbolatou pokožkou především v oblasti hýždí a stehen. Často jí nazýváme pomerančovou kůží, v odborné literatuře zas narazíme na výraz lipohypertrofie. Celulitida je způsobena jednak tím, že ženy mají v postihovaných oblastech tenčí kůži a více se jim v těchto partiích ukládají tuky. Druhý důvod spočívá právě v hormonech – estrogen.

Celulitida a její potenciální oběti

Ženský hormon estrogen je antagonní vůči vitamínu E, který podporuje oběh krve a dále vůči vitamínu B6-pyridoxinu, který má močopudný účinek a odstraňuje zadržování tekutin v tkáních. Například antikoncepce obsahuje estrogen ve vysokém množství.

Možností, jak se celulitidě vyhnout je tedy nebrat antikoncepci. Nižší množství estrogenu může v boji s celulitidou pomoct. Na vznik celulitidy má určitý vliv i věk a nadváha, přesto však postihuje i mladé a štíhlé ženy. Dnes však existují metody na její odstranění.

Kosmetické salony se snaží proti celulitidě bojovat, jak to jen jde. Ve své nabídce mají mnoho metod, které pomáhají se celulitidy zbavit. Tyto metody jsou vesměs neinvazivní a bezpečné. Patří mezi ně třeba radiofrekvence, karboxyterapie, lymfodrenáž nebo kavitace.

Prevence celulitidy

Do určité míry lze snížit riziko vzniku celulitidy zdravým jídelníčkem, dostatečnou pohybovou aktivitou a zodpovědným dodržováním pitného režimu. Mnoho žen také používá také rozličné krémy a peelingy, které mají podpořit krevní oběh a látkovou výměnu.