Do práce na kole je celostátní výzva pražského spolku AutoMat, který se snaží motivovat co nejvyšší počet lidí, aby jako dopravu po městě volili kolo nebo jiný bezmotorový způsob dopravy, například běh nebo chůzi. Cílem sdružení je zvyšovat kvalitu ovzduší, veřejného prostoru a života v Praze i dalších městech.

Spolek každoročně pořádá časově omezené výzvy, ve kterých proti sobě soutěží registrované týmy o dvou až pěti lidech, kteří se dopravují do práce na kole nebo pěšky. Během daného období zapisují ujeté, uběhnuté nebo ušlé kilometry a soutěží s ostatními týmy. Součástí podobných výzev je také vyhlášení Cyklozaměstnavatele roku. Jedním z cílů sdružení je totiž motivovat zaměstnavatele, aby svým zaměstnancům zajistili pro dojíždění do práce na kole potřebné zázemí například v podobě sprch nebo šaten.

Nemusíte však nutně soutěžit. Pokud budete jezdit do práce na kole pravidelně, přispějete tím nejen k lepšímu ovzduší, ale také ke svému zdraví. Navíc možná zjistíte, že na kole jste v práci rychleji, než když popojíždíte autem v koloně.