Pravidla používání podsedáku v autě jsou dána zákonem. Ten určuje, že autosedačku a tedy i podsedák, nemusí mít dítě, které je vyšší než 150 cm a jeho váha je více než 36 kg. Není tedy vůbec určující věk dítěte, ale již zmíněné parametry, přičemž platí, že musí být dodržen alespoň jeden z nich. Pokud by však bylo dítě vzrůstově malé, ale těžké, zkontrolujte, že bezpečnostní pás nevede přes jeho krk. Jestliže tomu tak je, použijte v zájmu jeho bezpečnosti podsedák.  

Hlavním cílem je zajistit bezpečí dítěte a nic jiného. Vždy je bezpečnější autosedačka než podsedák. Používejte tedy autosedačku co nejdéle, jak to její parametry dovolí. Každá sedačka je zkonstruovaná na určitou výšku a váhu dítěte. Všeobecně dochází k výměně autosedačky za podsedák kolem pátého roku věku dítěte, což je kolem váhy 15 – 36 kg. 

Zákon stanovuje také výjimky, kdy lze podsedák použít i u dětí, které nesplňují pravidlo výšky a váhy. Pokud převážíte tři děti, to nejstarší z nich může sedět na podsedáku vzadu uprostřed – většinou je to dítě ve věku kolem 3 let. Dále nemusí být podsedák či autosedačka používána při převozu auty bezpečnostních sborů, auty pro svoz a rozvoz dětí nebo pokud to zdravotní stav dítěte neumožňuje.