Kozoroh
Autor: CNC

8. leden <<< 9. leden >>> 10. leden 

Lidé narození 9. ledna jsou Kozorohové.  


Svátek slaví Vladan

  • Ženský protějšek: Vladana
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Vladánek, Vladko, Vládík, Dan
  • Původ: Jméno Vladan je slovanského původu. Vykládá se jako "vládce", "vladař", "ten, kdo vládne". 
  • Povaha: Vladanové jsou inteligentní a optimističtí. Mají rádi změny. Umí snít a také si své sny plnit. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Blíženců, Lva, Kozoroha, Býka a Panny

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >


Výročí narození Karla Čapka

9. ledna roku 1890 se narodil v Malých Svatoňovicích spisovatel, intelektuál, novinář, dramatik, překladatel a amatérský fotograf Karel Čapek. Jeho otec byl venkovský lékař MUDr. Antonín Čapek, matka sbírala slovesný folklor, jeho starší bratr Josef Čapek se proslavil jako malíř a spisovatetl a sestra Helena Čapková byla také spisovatelka.

Vystudoval Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a získal doktorát. V letech 1910–1911 byl Karel Čapek na studijním pobytu v Paříži a v Berlíně. Od svých 21 let trpěl Bechtěrevovou nemocí, tedy chronickým zánětlivým onemocněním především páteřních obratlů. Díky tomu nebyl odveden do rakouské armády a nemusel bojovat v první světové válce.

Kariéru začal jako novinář. Mezi nejznámější deníky a časopisy, kam přispíval, patří Národní listy, týdeník Nebojsa nebo Lidové noviny. V letech 1921 až 1923 působil jako dramaturg a režisér ve Vinohradském divadle. V letech 1925 až1933 byl prvním předsedou československého odboru PEN klubu.

Od roku 1927 se zapsal se svým bratrem Josefem do mysli lidí jako pátečníci, protože o dva roky dříve se začali účastnit pravidelných pátečních setkávání osobností politického a kulturního života. Kromě Čapků do skupiny patřil i prezident T. G. Masaryk, ministr zahraničí Edvard Beneš, historik Josef Šusta a novinář Ferdinand Peroutka.

Mezi jeho nejznámější díla patří například i zfilmované Čapkovy Hovory s T.G. Masarykem (1929), R.U.R. (1921), Věc Makropulos (1922), Krakatit (1924), Bílá nemoc (1937) nebo Dášeňka čili Život štěněte (1933).

Oženil se 26. srpna 1935 na vinohradské radnici se svou dlouholetou přítelkyní, herečkou Olgou Scheinpflugovou. Karel Čapek zemřel na plicní edém 25. prosince roku 1938.

Kdo se narodil 9. ledna

Svět

  • 1913 – Richard Nixon, 37. prezident USA († 22. dubna 1994)
  • 1959 – Jana Nagyová, slovenská herečka a německá podnikatelka
  • 1985 – Ján Dobrík, slovenský herec