Beran

Lidé narození 9. dubna jsou Berani.  


Svátek slaví Dušan

  • Ženský protějšek: Dušana
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Dušánek, Dušík, Duši, Dúša
  • Původ: Jméno Dušan je srbského původu. Vzniklo zkrácením srbského jména Duchoslav, jehož základ tvoří slova „duch“, „duše“ nebo „dech“. Dušan je tedy „oduševnělý“ nebo „ten, který má dobrý dech“.
  • Povaha: Dušanové jsou nevyrovnaní a neklidní. Často řeší nepodstatné detaily, zatímco jim uniká důležitá podstata.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Blíženců a Raka

 


Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Smrt Egona Bondyho

Egon Bondy je umělecké jméno Zbyňka Fišera, českého básníka, prozaika a filosofa. Psaní poezie se věnoval již od dětství a za celý svůj život napsal více než 40 sbírek a děl. Jeho texty byly inspirací hudební skupině The Plastic People of the Universe. Zemřel tragicky a náhle na následky popálenin 3. stupně. Stalo se tak 9. dubna 2007, když v posteli kouřil cigaretu, od níž se mu vznítilo pyžamo.

Bondy se narodil 20. ledna 1930 v Praze. V roce 1947 přerušil studium gymnázia a téměř deset let vedl bohémský život. Alkohol a cigarety mu nebyly cizí, byl v blázinci i vězení. V roce 1949 se nechal přejmenovat z původního Zbyňka Fišera na Egona Bondyho. Nakonec se rozhodl studia dodělat a v roce 1957 složil maturitu. Studia na Univerzitě Karlově absolvoval v roce 1967 tituly PhDr. a CSc. Po studiích se živil jako hlídač v Národním muzeu a následně byl zaměstnán ve Státní knihovně ČSSR.

Okolí rozdělil na dvě skupiny. Ty, kteří ho milovali a ty, kteří jej nesnášeli. Nikdo přesně nevěděl, co si o jeho životě a jeho moderních dílech má myslet. 14 let spolupracoval s STB. Tato spolupráce byla jako na houpačce – chvíli byla aktivní, chvíli se od ní distancoval a nikdo nevěděl a dodnes neví, kde je pravda. 

Poslední roky jeho života byly již klidnější. Vyučoval filosofii na univerzitě v Bratislavě a zpíval hospodské folklórní písně ve skupině Požoň Sentimental. Zemřel ve svých 77 letech v Bratislavě.   

Psalo se 9. dubna před rokem: