7. duben <<< 8. duben >>> 9. duben

Lidé narození 8. dubna jsou Berani.  


Svátek slaví Ema

  • Mužský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Emička, Emi, Eminka, Emuška
  • Původ: Jméno Ema je německého původu. Vzniklo ze jmen Erma nebo Irma, které jsou zkráceninami jmen Ermenhild, Ermentrund a Irmagard. Jejich význam je „pečující", „veselá“ nebo „milovaná“.
  • Povaha: Emy jsou inteligentní a obětavé. Velmi úspěšné bývají v zaměstnání, ale v soukromí si příliš poradit neumí. Často citově strádají. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Ryb a Vodnáře

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Mezinárodní den Romů

Tento den oslavuje romskou kulturu, původ, jazyk, zvyky a tradice Romů. Cílem je rozšířit povědomí o problémech, kterým Romové čelí, mezi ostatní obyvatele všech zemí. V České republice se tento den slaví od roku 2001. Každým rokem přibývá institucí a organizací, které tento den oslavují vyvěšením romské vlajky a případně i dalším programem. Patří k nim např. Ministerstvo zahraničních věcí, Rudolfinum, Žižkovská radnice, město Jihlava či Brno.

Myšlenka slavit tento den a založit romskou unii byla už v roce 1971. Tehdy se zástupci Romů ze 14 zemí sešli na kongresu v Londýně a dohodli se na vzhledu romské vlajky, romské mezinárodní hymně a preferenci označení Rom před Cikán. Oficiálně se svátek slaví od roku 1990, v ČR o 11 let později.

Původ Romů není přesně znám. Jejich kořeny sahají do středověké Indie. Odtud se po částech měly přesouvat do Persie, následně do Arménie, Sýrie, Palestiny a od první čtvrtiny 15. století do Evropy. V českých zemích se začali vyskytovat od roku 1417. Od 20 let 15. století se v Evropě zabydleli v hojném počtu. Romové pracovali jako kováři, kotláři, akrobaté či tanečnice. Dnešní Evropu obývá více než 12 milionů Romů

2013: Zemřela Margaret Thatcherová

8. dubna 1920 zemřela první žena, která se stala britskou premiérkou, Margaret Hilda Thatcherová, baronka Thatcherová z Kestevenu, rozená Robertsová (*13. října 1925). Železná lady odešla v 87 letech, osudným se jí stal záchvat mrtvice.

Ve funkci předsedkyně vlády, politička, někdejší ministryně školství a vědy, poslankyně a šéfka Konzervativní strany Thatcherová setrvala déle než všichni její předchůdci ve 20. století. Do čela kabinetu Spojeného království se postavila po předčasných volbách 4. května 1979. Ve funkci skončila 28. listopadu 1990. Po odchodu z předsednictví britské vlády zůstala politicky aktivní. Kriticky se vyjadřovala především k Maastrichtské smlouvě o prohloubení politické spolupráce v rámci EU.

Přezdívku Železná lady si vysloužila za svou velmi tvrdou zahraniční politiku vůči Sovětskému svazu. Na domácí půdě prosazovala politiku nízkých daní, omezení imigrace a snižovaní vlivu odborů. V zahraniční politice se kromě jiného snažila posílit pozici Spojeného království, zejména prostřednictvím spolupráce s USA, jejichž prezidentem byl tehdy Ronaldem Reaganem.

Baronka Thatcherová měla dvojčata, dceru Carol a syna Marka (*1953). Narodili se dva roky po svatbě s obchodníkem Denisem Thatcherem.

Roku 2011 byl natočen životopisný film Železná lady, jíž ztvárnila Meryl Streepová, která za svůj výkon získala Oscara.

Kdo se narodil 8. dubna

Svět

  • 1912 – Jozef Gabčík, slovenský voják, který se podílel na atentátu na říšského protektora v roce 1942 († 18. června 1942)
  • 1938 – Kofi Annan, generální tajemník OSN († 18. srpna 2018)
  • 1984 – Júlia Liptáková, slovenská modelka