Lidé narození 8. dubna jsou Berani.  


Svátek slaví Ema

  • Mužský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Emička, Emi, Eminka, Emuška
  • Původ: Jméno Ema je německého původu. Vzniklo ze jmen Erma nebo Irma, které jsou zkráceninami jmen Ermenhild, Ermentrund a Irmagard. Jejich význam je „pečující", „veselá“ nebo „milovaná“.
  • Povaha: Emy jsou inteligentní a obětavé. Velmi úspěšné bývají v zaměstnání, ale v soukromí si příliš poradit neumí. Často citově strádají. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Ryb a Vodnáře

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Mezinárodní den Romů

Tento den oslavuje romskou kulturu, původ, jazyk, zvyky a tradice Romů. Cílem je rozšířit povědomí o problémech, kterým Romové čelí, mezi ostatní obyvatele všech zemí. V České republice se tento den slaví od roku 2001. Každým rokem přibývá institucí a organizací, které tento den oslavují vyvěšením romské vlajky a případně i dalším programem. Patří k nim např. Ministerstvo zahraničních věcí, Rudolfinum, Žižkovská radnice, město Jihlava či Brno.

Myšlenka slavit tento den a založit romskou unii byla už v roce 1971. Tehdy se zástupci Romů ze 14 zemí sešli na kongresu v Londýně a dohodli se na vzhledu romské vlajky, romské mezinárodní hymně a preferenci označení Rom před Cikán. Oficiálně se svátek slaví od roku 1990, v ČR o 11 let později.

Původ Romů není přesně znám. Jejich kořeny sahají do středověké Indie. Odtud se po částech měly přesouvat do Persie, následně do Arménie, Sýrie, Palestiny a od první čtvrtiny 15. století do Evropy. V českých zemích se začali vyskytovat od roku 1417. Od 20 let 15. století se v Evropě zabydleli v hojném počtu. Romové pracovali jako kováři, kotláři, akrobaté či tanečnice. Dnešní Evropu obývá více než 12 milionů Romů


Psalo se 8. dubna před rokem: