„Dominátorovi“ vyhrožoval smrtí: Osipov přibyl na sankční seznam EU

Autor: ČTK - 
23. října 2025
16:20

Na sankční seznam Evropské unie přibyl ruský občan Oleg Osipov, dlouholetý spolupracovník bývalého ruského prezidenta a premiéra Dmitrije Medveděva. Vyplývá to z českého vnitrostátního sankčního seznamu, ze kterého byl dnes z důvodu zařazení na seznam EU vyškrtnut. Česká vláda ho na sankční seznam zařadila letos v červenci. Osipov podle tehdejšího vyjádření členů vlády na jaře šířil v médiích výhrůžky smrtí bývalému hokejistovi Dominiku Haškovi.

Členské státy EU se dnes shodly na 19. balíku sankcí proti Rusku. Sankční balíček, který je reakcí na pokračující ruskou invazi na Ukrajinu, zahrnuje řadu opatření v energetice a financích včetně postupného zákazu dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG) z Ruska. Obsahuje rovněž návrh omezit pohyb ruských diplomatů po schengenském prostoru, který téměř dva roky prosazovala Česká republika.

Dohodu EU na dalším sankčním balíčku i uvalení sankcí USA na ropné společnosti Rosněfť a Lukoil, což Spojené státy oznámily ve středu, dnes uvítal český prezident Petr Pavel. „Jsem dlouhodobě přesvědčen, že cílený diplomatický a ekonomický tlak z obou stran Atlantiku je tou hlavní cestou, jak přimět Rusko zasednout k jednacímu stolu o míru na Ukrajině,“ uvedl na síti X.

Omezení pohybu ruských diplomatů po schengenském prostoru ocenil také český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr., zvolen za Spolu). „Je to další konkrétní výsledek práce naší vlády na bezpečnosti Evropy. Buďme na sebe hrdí. Česko je silný hráč a lídr evropské bezpečnostní politiky,“ uvedl na X.

K zařazení Osipova na sankční seznam EU Lipavský ČTK sdělil, že Česko i EU jsou prostorem svobody projevu. „Každý občan má právo říkat svůj názor. I DominátorOsipov to nepochopil a ode dneška má zakázáno vstoupit na území všech členských zemí Evropské unie, jeho případné finanční prostředky, které má na území EU, budou zmraženy,“ uvedl.

Podle českého ministerstva zahraničí je Osipov dlouhodobým spolupracovníkem bývalého ruského prezidenta Medveděva, který je na evropském sankčním seznamu už několik let. „Osipov pravidelně papouškuje agresivní prohlášení svého extremistického šéfa. V dubnu šířil věrohodné výhrůžky smrtí určené Dominiku Haškovi pro jeho názory a výroky ohledně ruské agrese proti Ukrajině,“ sdělila dnes ČTK Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva zahraničí.

22:05
23. 10. 2025

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme vám dobrou noc.

22:04
23. 10. 2025

Evropská unie je odhodlána řešit naléhavé finanční potřeby Ukrajiny v příštích dvou letech, včetně podpory jejího vojenského a obranného úsilí, oznámil dnes večer na sociální síti X předseda Evropské rady António Costa. Jeho mluvčí následně oznámila, že lídři EU dosáhli shody na závěrech summitu týkajících se Ukrajiny. Byly nicméně chváleny jen 26 státy; maďarský premiér dal předem najevo, že je nepodpoří. Dnešní schůzky v Bruselu se zúčastnil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Evropská rada dnes vyslala důležité sdělení: EU je odhodlána řešit naléhavé finanční potřeby Ukrajiny v příštích dvou letech, včetně podpory jejího vojenského a obranného úsilí. Rusko musí válku okamžitě zastavit,“ napsal Costa.

22:02
23. 10. 2025

Rusko odmítá, že by jeho letouny narušily litevský vzdušný prostor. Tvrdí, že stroje v rámci cvičného letu zůstaly nad Kaliningradskou oblastí.

Zobrazit celý online
Video  Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) si předvolal ruského velvyslance Zmejevského kvůli dronovému útoku v Polsku (11. 9. 2025)  - Blesk: David Malik
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa