Úder na Írán: Ohrozí to dovolené v Egyptě či Jordánsku? Zástupci cestovek promluvili
Současná situace na Blízkém východě se dotkne zájezdů do Jordánska, které sousedí s Izraelem a patří mezi oblíbené destinace Čechů. Shodly se na tom Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) a Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), které ČTK oslovila. Hlavní turistická sezona v Jordánsku podle nich začíná na podzim.
Izrael v noci zaútočil na Írán. Podle izraelského premiéra Benjamina Netajahua údery cílily na íránské jaderné vědce pracující na výrobě atomové bomby, na jaderný provoz v Natanzu a na íránský balistický program. Jordánsko v reakci na situaci uzavřelo svůj vzdušný prostor. České ministerstvo zahraničí doporučilo sledovat místní zprávy a informace leteckých společností.
„Jordánsko je velmi populární a bude to určitě zásah do připravovaných cest. Doufejme, že ne na dlouho,“ uvedl místopředseda ACK Jan Papež. Naopak u Egypta nebo Spojených arabských emirátů výkonná ředitelka AČCKA Kateřina Chaloupková neočekává, že by současná eskalace napětí zájezdy ovlivnila.
Počet zájezdů z Česka do Izraele podle Chaloupkové v posledních letech výrazně klesl. Ti prodejci, kteří do Izraele zájezdy pořádají, pozorně sledují situaci, uvedl Papež. „Pokud by se situace zhoršila, budou na to reagovat,“ doplnil. Zájezdy do Íránu tuzemští prodejci podle Chaloupkové přerušili.
Izrael také v souvislosti s vojenskými údery na Írán uzavírá všechna svá velvyslanectví a konzuláty po celém světě, oznámilo dnes izraelské ministerstvo zahraničí. Zároveň vyzvalo všechny Izraelce žijící v zahraničí, aby oznámili úřadům místo pobytu. Informuje o tom server The Times of Israel (ToI), podle kterého k výzvě k registraci svých občanů v zahraničí Izrael přistoupil také krátce po teroristickém útoku Hamásu na Izrael ze 7. října 2023.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.