Panna
Autor: CNC

3. září <<< 4. září >>> 5. září

Lidé narození 4. září jsou Panny.  


Svátek slaví Jindřiška 

  • Mužský protějšek: Jindřich  
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Jindra, Jindruška, Jířa
  • Původ: Jméno Jindřiška je německého původu. Pochází, stejně jako mužská varianta Jindřich, ze staroněmeckého jména Heimerich, které se skládá ze slov „heim“ (domov) a „ríhhi“ (vládce). Jindřiška je tedy „vládkyně domova“ nebo-li „paní domu“.
  • Povaha: Jindřišky jsou inteligentní, samostatné a praktické. Mívají početnou rodinu a hezký vztah k dětem. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro ženy narozené ve znamení: Vodnáře, Raka, Blíženců, Lva, Střelce a Býka.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  

Založení Google

4. září 1998 byla založena společnost Google. Za jejím vznikem stál Larry Page a Sergey Brin. Ti s prací na vyhledávači začali už o dva roky dříve. Za vším přitom stála dizertační práce Larryho Page, ve které se rozhodl zkoumat význam odkazů mezi různými webovými stránkami.

To vedlo ke spuštění projektu BackRub. Ten měl do výsledné podoby Googlu zatím daleko, ale používal stejný způsob vyhodnocení toho, jak relevantní jsou různé webové stránky. První verzi Googlu pak Page a Brin spustili na stránkách Stanfordské univerzity už v roce 1996.

Známou adresu Google.com si dvojice zaregistrovala až na podzim roku 1997 a samotnou společnost založili ještě o necelý rok později. Oficiálně tak dnešní internetový gigant vznikl 4. září 1998 v garáži kamarádky Larryho Page a Sergeye Brina Susan Wojcicki. Jejich vyhledávač následně svou přesností a jednoduchostí brzy oslovil řadu lidí.

V roce 1999 se pak zakladatelé pokusili Google prodat za milion dolarů. Neuspěli ovšem ani poté, co snížili cenu na 750 tisíc. Už sedm let potom je přitom společnost Standard & Poor’s zařadila do svého indexu 500 největších společností na americké burze.

O popularitě vyhledávače svědčí především počet lidí, kteří ho využívají. Podle statistik stránky StatCounter proběhne na Googlu více než 90 procent všech vyhledávání na webu. Jeho nejbližší konkurence, vyhledávač Bing od Microsoftu, přitom nemá ani tři procenta. Google drží prvenství i v České republice, kde se mu snaží konkurovat i český vyhledávač Seznam, který ovšem drží jen přes deset procent trhu.

Kdo se narodil 4. září

Svět

  • 1937 – Dawn Fraser, australská plavkyně, čtyřnásobná olympijská vítězka
  • 1956 – Blackie Lawless, americký zpěvák, skladatel, kytarista a herec
  • 1981 – Beyoncé, americká zpěvačka a herečk