Blíženci
Autor: CNC

30. květen <<< 31. květen >>> 1. červen

Lidé narození 31. května jsou Blíženci.  


Svátek slaví Kamila

  • Mužský protějšek: Kamil
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Kamilka, Kamča, Kamka, Milka 
  • Původ: Jméno Kamila je latinského původu. Vychází ze slova „Camilla“, které představuje osobu se vznešeným původem předurčenou k duchovní službě.
  • Povaha: Kamily jsou velmi citlivé a empatické. Mají rády lidi a snaží se jim pomáhat. Hůře se přizpůsobují změnám.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení: Raka, PannyŠtíra, Vah a Lva.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Světový den bez tabáku

Světová zdravotnická organizace v roce 1987 vyhlásila 31. květen Světovým dnem bez tabáku. Význam tohoto dne je prevence proti škodlivosti kouření a tabákové závislosti, která každoročně usmrtí sta tisíce kuřáků a bohužel si málokdo uvědomuje, že jsou ohroženi i lidé, kteří v zakouřeném prostředí pracují nebo musí žít a tím se vlastně nechtěně stávají kuřáky pasivními.

V jedné cigaretě je skryto tisíce škodlivin, ale nejnebezpečnější z nich je nikotin, který je návykovou látkou. Kouření způsobuje mnoho závažných onemocnění jako např. infarkt, mozková mrtvice nebo rakovina plic.

Závislosti na kouření se člověk těžko zbavuje, ale pokud to dokáže, získá zpět pocit svobody a schopnost ovládnout své jednání a v neposlední řadě také finanční úspory. A to je cílem Světového dne bez tabáku, ukázat lidem celého světa, že pro lidský organismus je život bez cigaret a nikotinu zdravější, přirozený a méně nákladný.

V roce 2017 se 31. květen stal dnem, který odstartoval zákaz kouření v českých restauracích, hospodách a klubech, ale také na zastávkách městské hromadné dopravy tzv. „protikuřácký zákon“. Jeho smyslem je omezení kouření na místech, kde se shromažďuje větší počet lidí.

Každoročně probíhají v tento důležitý den protikuřácké kampaně a akce upozorňující na rizika kouření cigaret a hlavní příčiny úmrtí kuřáků na tuberkulózu, respirační chronické choroby a rakoviny. Změna životního stylu, chování a zdravý přístup k životu je v rukou každého z nás.

Kdo se narodil 31. května

Svět