Blíženci

Lidé narození 1. června jsou Blíženci.  


Svátek slaví Laura

  • Mužský protějšek: Laurentius
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Laurinka, Lauri, Laurka, Lara
  • Původ: Jméno Laura je latinského původu. Vychází ze slova „laurus“, které znamená „vavřín“. Ten byl ve starém Římě symbolem vítězů, takže v přeneseném významu je Laura „vítězka“. Jméno je také spojováno s názvem obyvatel římského města Laurentium.
  • Povaha: Laury jsou inteligentní a silné osobnosti. Díky tomu jsou samostatné a dosahují většiny svých cílů. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení: StřelceBlížence a Býka.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Mezinárodní den dětí

Mezinárodní den dětí slavíme 1. června každý rok. V České republice, respektive v tehdejším Československu, se poprvé slavil v roce 1950. Během tohoto dne je tradičně připravován bohatý kulturní nebo sportovní program právě pro naše nejmenší. Výjimkou není ani příprava speciálních dětských dobrot.

Nepříliš známá je skutečnost, že svůj původ má Den dětí v Turecku. Poprvé tam došlo k oslavám dne dětí již v roce 1923 na popud tehdejšího tureckého prezidenta Mustafy Kemala. Pro tyto účely byl v kalendáři Turecka stanoven 23. duben, což platí dodnes.

V České republice slavíme Den dětí 1. června v důsledku zasedání Mezinárodní demokratické federace žen, které se uskutečnilo v Berlíně v roce 1949. Zde byl navržen vznik Dne na ochranu dětí, mimo jiné v reakci na krutosti páchané na dětech během druhé světové války. O rok později, v roce 1950, se tak tento svátek poprvé slavil ve více než 50 zemích světa a v průběhu let se z něj stal Den dětí.

Na konci 50. let vyhlásila Světový den dětí také OSN. Datum stanovila na 20. listopad, protože v tento den byla Valným shromážděním přijata Deklarace o právech dítěte. Státům, kde se v té době slavil Den na ochranu dětí, bylo doporučeno, aby oslavy dětí byly spojené v jeden den v listopadovém termínu. Nicméně řada států si ponechala červnový termín, proto se Den dětí slaví ve světě v různých dnech.


Psalo se 1. června před rokem: