Blíženci
Autor: CNC

Lidé narození 3. června jsou Blíženci.  


Svátek slaví Tamara

  • Mužský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Tamarka, Tara, Tarka, Tami, Tamuška
  • Původ: Jméno Tamara je hebrejského původu. Pochází ze slova „tamar“, které znamená „datlová palma“. V přeneseném významu se jméno vykládá jako „živitelka“ nebo „dárkyně života“. Z jiných jazyků jej lze přeložit také jako „koření“ nebo „lotus“.
  • Povaha: Tamary jsou rozené romantičky. Jsou laskavé a ve společnosti oblíbené. Přestože se potýkají s mnoha životními změnami, dokážou si jít za svými cíli. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znameníRaka, Vodnáře, Vah a Střelce.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Světový den kol

3. června 2018 se poprvé slavil Světový den kol. V tento den, určeným OSN, se v různých koutech světa setkávají cyklisté a oslavují tento tradiční dopravní prostředek. Zatímco v České republice svátek kol zatím zůstává bez větší odezvy, v zahraničí se nezřídka jedná o masové akce.

OSN se rozhodla vyhlásit Světový den kol z řady důvodů. Tento způsob přepravy je výrazně ekologičtější než například auto, a tudíž nedochází ke znečištění ovzduší. Zároveň jízda na kole působí blahodárně na zdravotní stav samotných cyklistů. Pohyb a zdravý životní styl snižuje riziko řady onemocnění.

Zároveň má Světový den kol motivovat činitele na všech politických úrovních v budování lepší a bezpečnější infrastruktury pro cyklisty. Cílem jsou například nové cyklostezky nebo samostatné pruhy pro cyklisty ve městech. Na některých místech se Světový den kol prolíná s uctěním památky cyklistických obětí dopravních nehod. Organizované akce se často těší velkému zájmu ze strany veřejnosti. V Berlíně se při prvních oslavách v roce 2018 sešlo navzdory dešti 90 tisíc cyklistů.

Psalo se 3. června před rokem: