Býk
Autor: CNC
24. duben  <<< 25. duben >>> 26. duben

Lidé narození 25. dubna jsou Býci.  


Svátek slaví Marek

  • Ženský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Mareček, Mára, Marko, Mark
  • Původ: Jméno Marek je latinského původu. Odvozeno bylo z latinského jména Martius, které souvisí s římským bohem války Marsem. Jméno se tak překládá jako „zasvěcený bohu války“ nebo přeneseně také jako „bojovník“ či „válečník“.
  • Povaha: Markové jsou šikovní a nadaní. Bývají však také ješitní a vznětliví. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Panny, Raka, Ryb a Lva.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Den žen a dívek v IT

Mezinárodní den žen a dívek v IT reaguje na malé uplatnění žen v IT sektoru. IT sektor je z většiny obsazen muži, přičemž ženy mají pro práci v IT také předpoklady. Jedná se o globální iniciativu OSN (Organizace spojených národů). Poptávka po ženách v IT roste, firmy chtějí mít smíšené pracovní týmy, avšak na trhu ženy s IT vzděláním nejsou.

Cílem tohoto dne je podpořit zájem žen a dívek o tento sektor a ukázat, jak atraktivní je tento sektor. Jedná se např. o programátorky, grafičky a jiné specialistky. V České republice podporuje tuto myšlenku sdružení Czechitas. Nabádá především dívky ve věku 14 – 18 let ke kariéře v IT. V tomto věku dívky rozhodují o svém budoucím povolání, tak proč by nemohly být třeba grafikem

Společnost Microsoft dělala výzkum, proč se ženy do tohoto sektoru neženou. Výsledek je překvapující. Stále přetrvává napříč společností dogma, že jsou obory, které jsou vhodné pouze pro muže a jiné zase pouze pro ženy. IT obor je vnímán jako mužská záležitost a tak se do něj ženy nehrnou.

25. dubna se po celém světě konají odborné přednášky, happeningy a různé náborové akce, které mají ženy do IT nalákat. První oslava tohoto dne byla v roce 2011.

Světový den malárie

Poprvé se Světový den malárie slavil v 25. dubna 2008, a to na základě rozhodnutí 60. Světového zdravotnického shromáždění v Ženevě.

Malárie je tropická infekční nemoc, česky nazývaná bahenní zimnice, která se nejčastěji vyskytuje v subsaharské Africe. Trpí jí však i lidé v Asii, Latinské Americe a na Blízkém východě.

Přenašečem na člověka je komár rodu Anopheles. Každý rok malárii podlehne více než milion lidí. Většina z nich jsou děti ve věku do pěti let. Moderní medicína dokáže malárii vyléčit. Pro chudé oblasti je ale léčba stále nedostupná. 

Kdo se narodil 25. dubna

Svět