Kozoroh
Autor: CNC

11. leden <<< 12. leden >>> 13. leden

Lidé narození 12. ledna jsou Kozorohové.  


Svátek slaví Pravoslav

  • Ženský protějšek: Pravoslava
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Pravoslávek, Slávek, Sláva, Pravy, Právek
  • Původ: Jméno Pravoslav je slovanského původu. Vychází ze slov "právo" a "slavit", takže znamená "oslavující spravedlnost".
  • Povaha: Pravoslavové snadno překonávají všechny překážky. Jsou ve všech směrech velmi konzervativní. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Kozoroha, Býka a Štíra.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >


Zemřel Jiří Brady

12. ledna 2019 zemřel v Torontu ve věku nedožitých 91 let pamětník holokaustu Jiří Brady. Prošel několika koncentračními tábory a až do své smrti bojoval za lidská práva svobodu.

Narodil se 9. února 1928 v Novém Městě na Moravě do židovské rodiny Markéty a Karla Bradyových. Otec zemřel v koncentračním táboře v Osvětimi již v roce 1942 a matka byla zatčena gestapem a deportována do Ravensbrücku. Jiří měl ještě mladší sestru Hanu. Chvíli žili společně u tety a strýce, ale v roce 1942 byli deportování do Terezína a žili tam až do podzimu roku 1944. 

Tehdy byli přemístěni do koncentračního tábora Osvětim, kde Hana byla po příjezdu usmrcena v plynové komoře. Jiří putoval dál do pobočného tábora Gliwice. Zde pracoval na opravách železničních vozů. Poté ho přesunuli do Blechhammeru. V lednu 1945 se mu podařilo během pochodu smrti uprchnout.

V roce 1949, tedy krátce po nástupu komunistů k moci, emigroval. Původně směřoval do Izraele, ale ve Vídni z vlaku vystoupil, a nakonec se v roce 1951 usadil v Kanadě, kde žil až do své smrti.

Kromě toho, že založil úspěšnou instalatérskou firmu, pomáhal dalším emigrantům a snažil se podávat svědectví o děsivém holocaustu. Například v roce 1995 pomohl na svět knize Marie Rút Křížkové, Kurta Jiřího Kotouče a Zdeňka Ornesta Je mojí vlastí hradba ghett?. V roce 2003 vydalo nakladatelství Portál knihu „Hanin kufřík. 

Navzdory tomu, že nakonec neobdržel hodně diskutované ocenění z rukou prezidenta ČR Miloše Zemana, získal pak třeba medaili Karla Kramáře, kterou mu udělil tehdejší předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Bradyho ocenily mimo jiné Sněmovna, Praha, Brno či olomoucká Univerzita Palackého. Dostal i ocenění ve Velké Británii a v Německu.

Jiří Brady se v Kanadě dvakrát oženil a měl čtyři děti – tři syny a dceru.

Kdo se narodil 12. ledna

Svět

  • 1628 – Charles Perrault, francouzský pohádkář († 16. května 1703)
  • 1876 – Jack London, americký spisovatel († 22. listopadu 1916)
  • 1907 – Sergej Koroljov tvůrce sovětského raketového programu v civilní i vojenské oblasti († 14. ledna 1966)
  • 1951 – Kirstie Alley, americká herečka († 5. prosince 2022)
  • 1990 – Sergej Karjakin, ukrajinský, později ruský, šachista