Kozoroh

Lidé narození 11. ledna jsou Kozorohové.  


Svátek slaví Bohdana

  • Mužský protějšek: Bohdan
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Bohdanka, Bohunka, Božka, Bo
  • Původ: Jméno Bohdana je slovanského původu. Vychází z řeckého jména "Theodora". Překládá se jako "dar boží" nebo "Bohem darovaná", neboť řecké slovo "theos" znamená "Bůh" a "dor" dárek. 
  • Povaha: Bohdany jsou empatické a citlivé. Zajímají se o duchovno a esoterické věci. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení VahRyb a Vodnáře

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


První využití inzulínu k léčbě cukrovky

11. ledna 1922 aplikoval bostonský diabetolog E.P. Joslin poprvé vzorek inzulínu 14letému Leonardu Thompsonovi, který se tak stal prvním léčeným diabetikem na světě. Před rokem 1921 se lidé od diagnostikování cukrovky 1. typu nedožili konce prvního či druhého roku. 

Čistý inzulin vyvinul kanadský lékař a vědec Frederick Banting společně s profesorem torontské univerzity Richardem Macleodem, který mu poskytl zařízení pro experimentální práci ve fyziologickém ústavu univerzity v Torontu a ještě asistenta, studenta medicíny Charlese Besta.

Inzulín získali z pankreatické šťávy krav a nazvali ji isletin. Prvním pokusným pacientem byl Bantingův spolužák Josef Gilchrist, který se stal členem jejich výzkumného týmu společně s biochemikem Jamesem Collipem. 

První oficiální dávka inzulinu pak ale vyvolala u Leonarda Thompsona alergickou reakci a ostatní injekce byly pozastaveny. Dalších 12 dnů jistý James Collip pracoval dnem a nocí, aby lék zdokonalil. Objevil novou metodu pro čištění isletinu a umožnil tak výrobu pod názvem inzulin. Druhá dávka byla aplikována 23. ledna a nejenže již bez vedlejších účinků, ale také se podařilo pozastavit příznaky diabetu.

Banting a Macleod za tento objev získali v roce 1923 Nobelovu cenu v rámci fyziologie a lékařství. V roce 1926 se inzulín začal vyrábět i v tehdejším Československu. Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) vyvinul mimo jiné společně s vědci v Izraeli metodu DiaGone, díky které už by si nemuseli pacienti léčící se s dibatem 2. typu píchat inzulín. Její testování odstartovalo v roce 2017.

Psalo se 11. ledna 2016: