Hněv obyvatel Okinawy se zaměřil proti premiérovi Abemu. Když se blížil k pódiu, aby přednesl svůj projev, křičel na něj shromážděný dav, aby se vrátil domů.
Jihojaponský ostrov Okinawa je domovem asi poloviny z 50.000 amerických vojáků, kteří jsou rozmístěni v Japonsku. Místní občané si opakovaně stěžují na nadměrný hluk, který způsobují přelety vrtulníků z americké základny, znečištění životního prostředí i zvýšenou kriminalitu v okolí základny. V roce 2008 kupříkladu vyvolalo rozsáhlé protesty znásilnění čtrnáctileté školačky jedním z vojáků. Další z Američanů na Okinawě byl v roce 2010 obviněn ze způsobení smrtelné dopravní nehody, z jejíhož místa pak ujel.
Souhlasného přijetí se dnes naopak dostalo guvernérovi Okinawy Takewimu Onagovi, který je zastáncem přesunu americké základny na jiné místo, mimo ostrov Okinawa.
Abe ve svém proslovu ocenil oběti Okinawy jak ve válečných bojích, tak i v následujících desetiletích. Zároveň ale dal jasně najevo, že hodlá americkou základnu na ostrově ponechat. Americké jednotky zůstávají v Japonsku na základě smlouvy, která dává USA za povinnost zajistit bezpečnost souostroví.
Dnešní vzpomínkový obřad se uskutečnil ve městě Itoman v jižním cípu ostrova poblíž místa, odkud v červnu 1945 vyděšení ostrované skákali do moře z útesu či byli shazováni do moře na rozkaz vojáků císařské armády, kterým rozkazy velely nikdy se nevzdat.
Američané v bitvě ztratili 12.000 mužů a Japonci na sto tisíc vojáků. Obavy z dalších obrovských ztrát byly jedním z důvodů, proč americký prezident rozhodl na samém konci války o použití nové zbraně - atomové bomby.