Netransparentní nákupy na obraně? Obhájím každou investovanou korunu, brání se Černochová

Autor: David Pásztor - 
25. května 2025
05:00

Ministerstvo obrany podle opozičního hnutí ANO, ale i podle některých odborníků, nakupuje armádní vybavení netransparentně a až přespříliš utajuje informace o zakázkách. Podle místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka se důkazů o protiprávním jednání ministerstva nahromadilo dost na to, aby podali trestní oznámeni. Ministryně Jana Černochová (ODS) pro Blesk odmítla všechna obvinění. 

Ministerstvo obrany pod vedením Jany Černochové (ODS) se v posledních dnech ocitlo pod palbou kritiky od opozice, což ve čtvrtek nakonec vyústilo v podání trestního oznámení ze strany ANO kvůli podezřelým zakázkám.

To přitom předseda hnutí Andrej Babiš (ANO) avizoval podat až po odpovědích na dopis, který poslal v polovině května premiérovi Petru Fialovi (ODS). Babiš se měl podle jeho slov ptát na řadu otázek souvisejících s transparentností veřejných zakázek a s hospodařením s veřejným rozpočtem na ministerstvu obrany.

Utajovaný dopis

Dopis nicméně veřejnost neviděla a neviděl jej ani Blesk, jelikož předseda hnutí ANO Babiš na pokusy o kontaktování ze strany redakce nereagoval. Poskytnout dopis odmítly jak úřad vlády, tak i ministerstvo obrany, kterému byl předán z kanceláře premiéra, zdráhali se však i politici hnutí ANO.

Přiznám se, že se necítím kompetentní k tomu ten dopis zveřejňovat. Nebyl to otevřený dopis, byl pod ním podepsán Andrej Babiš, tak to si musí říct on. Cílem dopisu nebylo vzbudit mediální ohlas, takže podle mého názoru by to asi ani nebylo vhodné zveřejnit,“ zdůvodnil Blesku místopředseda hnutí a Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO), který podání trestního oznámení avizoval.

Předražené zakázky?

Opoziční kritika byla postavena podle vyjádření politiků ANO hlavně na nedostatečné transparentnosti při pořizování vybavení a výzbroje armády, nadměrném utajování informací, předražování zakázek a umělém navyšování výdajů na obranu s cílem splnit povinné 2 % HDP, které po Česku chce Severoatlantická aliance.

Dlouhodobě upozorňuji na skandální skutečnost, že nám jsou ze strany armády předkládány zavádějící informace, které se v konečné fázi mohou lišit i v řádu několika miliard. Stačí se podívat na předražený nákup vozidel Supacat, které kupujeme 3x dráž než Britové před pár lety," uvedl pro Blesk místopředseda sněmovního výboru pro obranu Pavel Růžička (ANO).

„Já na tento, přinejmenším, podezřelý nákup upozorňuji dlouhodobě. Je to totiž ukázka toho, jak se to opravdu nemá dělat. Nakupovat předražené věci jen proto, aby si vláda mohla dát na billboardy, že splnila 2 % výdajů do zbrojení, je nesmysl,“ dodal Růžička.

Černochová: Je to neoprávněná kritika

Kritiku však dlouhodobě odmítá jak vláda v čele s Petrem Fialou, tak i samotná ministryně obrany Jana Černochová. „Ten, koho zajímají detaily naší práce, průběžně dostává odpovědi, my veřejnosti nemáme co skrývat. Bohužel se ale stále více setkáváme s tím druhým typem kritiky. Vedeným snahou zdiskreditovat naši práci a získat laciné politické body. Naši odpůrci přitom většinou nepřinášejí alternativu, jak by věci dělali jinak,“ sdělila Blesku Černochová.

Dodala, že z jejího pohledu vylepšili armádní rozpočet a „rozpohybovali řadu věcí, které usnuly. A v neposlední řadě vrátili České republice obrovský mezinárodní kredit.“ Ministryně na oplátku Babišovi poslala dopis, ve kterém ho vyzvala, ať podá trestní oznámení, pokud má důkazy o porušování zákona.

Havlíček: Máme závažné důkazy

Na výzvu ministryně se odvolal v odpovědi i místopředseda hnutí ANO Havlíček. Podle něj důkazy, které mají k dispozici, jsou závažné. Nicméně, zveřejnit je nechce, ostatně stejně jako zmíněný kritický dopis.

Myslím si, že máme v tomto dobře nabito. Ale je samozřejmě na policii, aby prokázala, do jaké míry naše obavy byly oprávněné, či ne. Jde o věci, které nejsou zveřejněné. Máme desítky stránek materiálu, který je natolik závažný, že už to musíme vyřešit,“ popsal Blesku Havlíček.

Bezpečnostní expert: Žádný stát nenakupuje 100% efektivně

Podle bezpečnostního analytika Vojtěcha Bahenského z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy však otázka efektivity a transparentnosti není černobílá. Říká, že je chybou vnímat obranné nákupy jako (zcela) efektivní nebo (zcela) neefektivní.

Reálně si nemyslím, že nějaký stát nakupuje 100% efektivně. Zároveň se ve veřejném prostoru diskuze o efektivitě nákupů často smrskne na  (jednotkovou) cenu. Do otázky, jestli je nějaký nákup efektivní nebo ne, často vstupuje mnohem více faktorů (kvalita, vybavení, zajištění servisu/výcviku, časový horizont dodání, bezpečnost dodávek techniky/náhradních dílů v případě konfliktu, zájem na dobrých mezinárodních vztazích se zemí, v které se vybavení vyrábí, přínos pro domácí ekonomiku atd.),“ popisuje Bahenský.

Zároveň podle něj do debaty vstupují i neznámé proměnné jako rychlé zestárnutí techniky, které nelze dopředu odhadovat. Efektivita vojenských zakázek se podle něj určuje komplikovaně i kvůli utajování některých nákupů, speciálně pokud se jedná o technické detaily zbraní nebo výzbroje.

Sice to přirozeně vytváří nějaký prostor pro korupci, nicméně i tak je trochu nešťastné, že se veřejná diskuze smrskne na cenu. Lze třeba zcela legitimně debatovat, kdy se vyplatí z důvodů bezpečnosti dodávek a podpoření domácí ekonomiky kupovat raději draze doma, než levně v zahraničí, respektive jaké zdražení je vyváženo zmíněnými benefity,“ míní Bahenský.

Zároveň bych poznamenal, že ve špatné bezpečnostní situaci může být někdy důležitější koupit draze, než nekoupit vůbec. To samozřejmě neznamená rezignovat na předcházení nebo vyšetřování korupce. Ale perfektní by nemělo být nepřítelem dobrého,“ dodal akademický expert.

Netransparentní muniční iniciativa?

Speciální kategorií kritiky je česká muniční iniciativa. Ta se těší velké oblibě a sklízí úspěch, hlavně v zahraničí. Opozice, ale i odborníci kritizují její netransparentnost a upozorňují na možné střety zájmů při zadávání zakázek.

Jedním z hlasů, které upozorňují na nesrovnalosti u muniční iniciativy, je i vedoucí analytik Transparency international Česko Marek Chromý. Ten v polovině května připravil analýzu transparentnosti akvizic ministerstva obrany, kde konstatoval, že její stav je „žalostný“.

Tam, kde se ve státní správě vyskytuje velké množství finančních prostředků, je zvýšené riziko korupce. To platí i pro zbrojní akvizice. Ba co víc, právě dodávka nekvalitního materiálu skrze zakázku získanou korupcí má o to větší riziko, že může způsobit ztráty na lidských životech, a přeneseně tak představuje i riziko pro bezpečnost státu,“ upozornil Chromý ve zprávě.

A právě velké množství finančních prostředků je i v muniční iniciativě. Jen nedávno generální tajemník NATO Mark Rutte na setkání s prezidentem Pavel řekl, že Česko poskytlo Ukrajině vojenskou pomoc za více než 30 miliard korun, a že zajistilo dodávku přes 3 miliony kusů různé munice.

Opomenout nelze také zásadní podezření na střet zájmů dvou důležitých poradců napojených na zbrojní firmy aktivní v iniciativě, Tomáše Pojara a Petra Koláře. To celkově vytváří oprávněné dotazy o tom, jestli je iniciativa tak účinná, jak by účinná mohla být,“ popsal Blesku Chromý.

Zapojení nezávislých auditorů

Černochová kritiku odmítá. „Vše, co děláme, je naprosto transparentní a se svými kolegy jsme připraveni obhájit každou investovanou korunu,“ tvrdí Černochová s tím, že při výběru dodavatelů v muniční zakázce platí standardní pravidla pro transparentnost a zákon o zadávání veřejných zakázek.

Možnost zapojení nezávislých auditorů za dodržení všech pravidel vnímáme jako konstruktivní návrh, který je možné dále diskutovat na půdě sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost. Přirozeně by vše muselo být v souladu s naším právním řádem,“ uzavřela ministryně obrany Černochová.

Video  Řehka a Černochová spojili sílu v armádním klipu: Nechceme další válku!  - X - Armáda ČR
Video se připravuje ...

karmazdarma ( 25. května 2025 09:39 )

Anděl páně 1 ... já teda věděl že kradete, ale tolik ? 😁

Donato Petr ( 25. května 2025 09:39 )

Černochová lže jak když Rudé Právo tiskne:

"Polní kuchyně za 66 milionů. Po dvou týdnech ministerstvo přiznalo, že ji nemá"

Ovšem toto je pouze část informace.ODSácký bývalý poslanec je dodavatel/fiktivní/ vojenských kuchyní.Nejen že je to imaginární nedohledatená firma.Dodala kuchyně - železné kostky cca 4 krát 4 metry.Za jednu kasíruje 8 mil.Konkurence se detailně vyjádřila na netu: srovnatelná kuchyně se prodává za 1 mil. kč. A dodala "tyto mají v sobě asi kousky zlata".Loupežníci z ministerstva obrany.Platí: čím míň zaplatíme na daních tím míň budou loupežníci přikrádat.

naidka ( 25. května 2025 09:38 )

Pávek bez mrknutí oka slíbil v Bruselu, že ČR bude dávat na obranu 5% z DPH. 😨 Není přece žádný čučkař, pokud nedává ze svého a nikoho se ptát nemusí, fiala😰 už mu to odkýval.

yarda ( 25. května 2025 09:32 )

Výňatek z klasika:
Bartoloměj Pěšinka se stal ministrem.
...
Dostal na starosti kolonie, prostě že to tak vyšlo. Neměl o koloniích páru, nebyl by je dovedl ani vyjmenovat, natož je ukázat na globusu. Řekl si, že to žádná vážná zábrana nebude. Svolal si náměstky a roztomile jim řekl: „Dělejte, jako bych tu nebyl.“ Zbytečná připomínka: dělali to tak stejně vždycky, ale bylo sympatické, když to jednou ministr upřímně řekl.

naidka ( 25. května 2025 09:14 )

Slabé slovo. Je to sběratel reakcí. Vystoupí, něco omletého vyvalí a sleduje ten ohlas.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa