Pásový opar. Fotografie vypadají děsivě. A žádná účinná obrana neexistuje. Pásový opar, jinak zvaný jako herpes zoster, je bolestivé virové kožní onemocnění. Jak vlastně vypadá? Jsou to puchýřky na těle v ohraničených pásovitých ložiscích. Způsobuje ho virus Varicella zoster, který má na svědomí i plané neštovice, které vídáme v dětství. K reaktivaci nakažlivého viru dochází tehdy, kdy má jedinec výrazně oslabenou imunitu a stává se tak snadným cílem.

Pásový opar je nevyzpytatelný a nedá se mu předejít. Lze jen minimalizovat riziko. Tím se myslí posilování celkové obranyschopnosti. Tedy omezování únavy, stresu, příjmu kvalitní vyvážené stravy, častý pobyt na čerstvém vzduchu, otužování. Pásový opar není přenosný, jeho inkubační doba je zhruba 7 – 14 dnů. Riziko pásového oparu je především u jedinců, kteří prodělali plané neštovice.

Pásový opar - fotografie jsou děsivé

Nejčastějším místem postižení je oblast trupu, na úrovni hrudní páteře, může se však objevit i v bederní oblasti nebo na šíji či rameni. Častým místem je polovina čela, v tomto případě může být zasaženo ucho i oko, což je velmi nebezpečné. Fotografie postižených míst jsou děsivé a ukazují, že může být opravdu rozsáhlý.

Tvar výskytu puchýřů je pásový o šíři mezižeberní škvíry a v délce od páteře směrem na hruď. Je to však různé. Typické je to, že se vyskytuje vždy na jedné polovině těla, podle toho, který nerv byl zasažen zánětem.

Typické jsou palčivé bolesti v oblasti krku, ramen a trupu. Po několika dnech se na části těla objeví puchýřky ve formě pásku, naplněné tekutinou. Napadená místa na pokožce červenají, bobtnají. Po jednom až dvou týdnech puchýřky pomalu splasknou a vytvoří se na nich strupy.

Léčba pásového oparu

Nejčastější léčbou je podávání antivirových preparátů. Ty se požívají buď v tabletkách, nebo nitrožilně. V lehčích formách se od těchto léků ustupuje. Pásový opar by měl při léčbě pomalu ustupovat. Bolest může přetrvat až několik měsíců.