Na Velikonoce se řada lidí těší nejen kvůli příchodu jara a hezkého počasí, ale i pro několik dnů volna. Státním svátkem je jak Velký pátek, tak i Velikonoční pondělí. Zatímco v prvně jmenovaný den budou mít obchody otevřeno, u toho druhého se zákazníci setkají se zavřenými dveřmi.

 

Nakupte nejpozději do neděle

Obchody mající prodejní plochu větší než 200 metrů čtverečních nesmějí totiž dle zákona na Velikonoční pondělí nic prodávat. Nezapomeňte si proto nakoupit před víkendem.

Co si myslíte o zavřených obchodech na státní svátek?

Video
délka: 02:02
720p 480p 360p 240p

Co si myslí o zavřených obchodech nakupující? Část je kritická, něteří rozhodnutí chápou. DDeM pro Hospodářskou komoru a SOCR

Před Velikonocemi ještě změna času

Velikonoční čas začíná v podstatě Popeleční středou, kdy startuje čtyřicetidenní postní období. Letos to bylo 1. března. Křesťané by tak ze svého jídelníčku měli vynechat maso.

Půst končí 9. dubna na Květnou neděli, kterou začíná svatý týden před Velikonocemi. Připomíná se jí Kristův slavný vjezd do Jeruzaléma několik dnů před jeho umučením.

Konec března ale přináší také přetočení ručičky u hodin z 2:00 na 3:00 a probouzení přírody. Právě to se v pohanských dobách o velikonočním čase oslavovalo.

Jak je to se dny v týdnu před Velikonocemi?

Na Sazometnou středu se vymetají saze z příbytků. Domy se čistí a připravují na svátky. Co se týká Zeleného čtvrtka, tak na něj připadá nespočet zvyků. V dřívějších dobách se v tento den měla jíst jen zelená strava – zelenina.

Velký pátek je prožíván jako den půstu ve znamení smutku, ticha a rozjímání. Je připomínkou dne smrti a ukřižování Ježíše Krista. V mnoha kostelech se tento den koná pobožnost křížové cesty.

Bílou sobotou končí dlouhotrvající půst. Neslaví se mše svatá a další svátosti, kromě pomazání nemocných a svátosti smíření. Velikonoční neděli nazvali křesťané „dnem Páně“. Pravidelně se začali scházet k eucharistickému „lámání chleba“.

Na Velikonoční pondělí chodí chlapci dům od domu za děvčaty se spletenými pomlázkami. Šlehají je a vinšují, za odměnu dostanou malovaná vajíčka či sladkou drobnost. Na některých místech je zvykem, že v úterý chodí s pomlázkou děvčata, jinde polévají chlapce vodou.

Velikonoční pomlázka od chalanů ze Slovácka:

Video
délka: 00:20.20
480p 360p 240p

Na Slovácku proběhla velikonoční výplata děveček už v noci. Blesk - Slávka Červená

Jak se staly Velikonoce křesťanským svátkem

Velikonoce jsou, jak bylo zmiňováno, původně pohanským svátkem jara. Židé dali tomuto svátku nový význam svátkem Pesach, což znamená uchránění nebo ušetření a to přibližně před 3500 lety. Je to oslava osvobození a vyvedení židovského národa z egyptského otroctví.

Velikonoce dostaly před dvěma tisíci lety nynější význam Kristovou smrtí a biblickým zmrtvýchvstáním. Jde o nejdůležitější křesťanský svátek. Velikonoční neděle se slaví první neděli po prvním jarním úplňku. Letos připadá Velikonoční neděle na 16. dubna.

Jak si obarvit vajíčka bez chemie? Podívejte se na to s Láďou Hruškou:

Video
délka: 02:38

Velikonoční barvení vajíček Prima TV

Fotogalerie
34 fotografií