Aktivistům se dnes podařilo uzavřít některé ulice v centru arménské metropole, jimiž pochodovali. V rukou nesli arménské vlajky a provolávali hesla jako "Řekněte ne Seržovi".

Policie oznámila, že zadržela mimo jiné i šest osob podezřelých z příprav teroristických útoků; výbušná zařízení se prý chystaly umístit na náměstí Svobody v Jerevanu, v nákupním centru a na místech hromadné dopravy. Podezřelí tak chtěli vytvořit atmosféru strachu a vyvíjet tlak na státní orgány, tvrdí vyšetřovatelé.

Sargsjan dnes vyzval vůdce vzbouřené opozice Nikolu Pašinjana, aby s ním usedl k jednacímu stolu. "Jsem hluboce znepokojen politickým vývojem v zemi a vyzývám poslance Nikolu Pašinjana, aby zahájil politický dialog a předešel tak nezvratným ztrátám," uvedl premiér v prohlášení.

Přímo mezi protestující se ale s touto výzvou místo něj odvážil přijít prezident. Obklopen tělesnými strážci asi deset minut o možném dialogu hovořil s Pašinjanem. Ten údajně odmítl Sarkisjanovu nabídku přejít do hotelu a tam hned začít jednat, požádal však o záruku, že proti demonstrantům nebude použito síly. Prezident pak při odchodu vyjádřil naději, že se dialog přece jen podaří navázat.

Třiašedesátiletý Serž Sargsjan působil v prezidentské funkci od roku 2008 dvě pětiletá období a potřetí už kandidovat nemohl. Podle opozice právě z tohoto důvodu prosadil zrušení prezidentského systému a zavedení parlamentní správy země, aby mohl pokračovat v ovládání arménské politiky z pozice předsedy vlády.

Masové demonstrace začaly v Jerevanu a dalších arménských městech v pondělí. Do čela protestů se postavil vůdce strany Občanská smlouva Pašinjan, který v úterý na demonstraci v metropoli ohlásil počátek "sametové revoluce". Během pátečních akcí zadržela policie zhruba 200 lidí, uvedla agentura Reuters.