Koalice Syrské demokratické síly (SDF) poprvé vstoupila do Rakky 7. června, když se jejím bojovníkům podařilo město prakticky obklíčit. Současné boje se podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) odehrávají ve čtvrti Jarmúk na jihozápadě města a také v centru Rakky, tedy v okolí Starého Města.

Podle kurdské tiskové agentury ANHA se z části Rakky, kterou má pod kontrolou IS, podařilo v posledních dnech uprchnout 180 civilistům. SOHR naopak uvádí, že jich z místa uprchlo několik set.

Od neděle podle SDF přišlo v bojích o život 11 příslušníků IS. Propagandistická agentura Islámského státu Amak uvedla, že příslušníci IS v Rakce v neděli zabili 14 členů SDF.

Eskalace bojů v Sýrii přichází týden poté, co irácké síly oznámily, že na IS dobyly jeho poslední baštu v Iráku, město Mosul. Ztráta Rakky, někdejší bašty sunnitských radikálů, by pro IS znamenala zásadní ránu. Tato teroristická organizace má ale stále pod kontrolou značnou část východosyrské provincie Dajr az-Zaur, která sousedí s Irákem.