Zeman přijme čínskou delegaci, kterou povede člen politbyra Komunistické strany Číny Liou Jün-šan. "Jednání předchází účasti pana prezidenta na China Investment Forum 2017. Debata bude zaměřena na ekonomická témata," napsal ČTK Ovčáček.

Zeman měl v předchozích dvou týdnech dovolenou, kvůli které se nezúčastnil jednání zemí střední a východní Evropy s americkým prezidentem Donaldem Trumpem ve Varšavě. Jeho schůzka s čínskou delegací je prvním oficiálním programem po skončení dovolené.

Po schůzce s čínskou delegací se Zeman zúčastní také zahájení slavnostního galavečera, který se koná při příležitosti Čínského investičního fóra. To bude podle informací ČTK na Pražském hradě zasedat v úterý a ve středu a budou se na něm projednávat konkrétní projekty, na nichž by mohli spolupracovat představitelé Číny a 16 zemí střední a východní Evropy.

Fórum navazuje na projekt nové Hedvábné stezky. Tato čínská iniciativa si klade za cíl zlepšit dopravní propojení mezi Asií, Evropou i Afrikou a tím zlepšit i vzájemnou obchodní a ekonomickou spolupráci. Pro její realizaci bude nutná rozsáhlá obnova infrastruktury v řadě zemí. Má být rozdělena na dvě části, a to na pozemní a námořní koridor. V rámci projektu budou budovány moderní železniční tratě nebo přístavy. Kritici se však obávají toho, že se Peking rozsáhlými investicemi pokusí koupit vliv v rozvojových zemích.

Na rozdíl od roku minulého, kdy čínští investoři uskutečnili v tuzemsku poměrně mnoho velkých akvizic, jsou v roce 2017 zatím investičně střídmější, uvedl senior konzultant pro fúze a akvizice společnosti EY. Žádná investice porovnatelná s koupí podílu v J&T, Florentinu nebo TSS Cargo se letos neuskutečnila. Vysvětlení se podle něj nabízí minimálně dvě. Zajímavých podniků na prodej, které velikostně splňují čínská kritéria, není neomezený počet a čínská vláda zároveň stanovila určitá omezení pro akvizice v zahraničí, která se už stihla projevit, podotkl.

"Čínské investice jsou v ČR přeceňované a z různých důvodů se jim dostává nepoměrně více mediální pozornosti. Zatím jsou ale spíše malé," řekl ČTK předseda Sdružení pro zahraniční investice Kamil Blažek. Na druhou stranu jsou podle něj důležité a čínský megaprojekt nové Hedvábné stezky je realitou a jedním z nejvýznamnějších investičních počinů spojujících Euroasii, který potrvá příštích několik dekád. "Nelze a bylo by zpozdilé tento projekt ignorovat a nesnažit na něm vzájemně výhodné participovat," dodal.

Zeman letos při návštěvě Číny projekt Hedvábné stezky označil za fascinující a ambiciózní. Dlouhodobě také podporuje rozšíření obchodu s Čínou a vstup čínských investic do Česka. Prezident ale čelí kritice nevládních organizací kvůli tomu, že při jednání s čínskými představiteli dává přednost ekonomickým tématům před otázkou lidských práv. Někteří komentátoři kritizovali Pražský hrad za to, že se nevyjádřil k úmrtí vězněného čínského disidenta a nositele Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poa, který minulý týden zemřel ve věku 61 let.