Ministr vnitra provincie Balúčistán Sarfraz Bugtí nejprve uváděl, že útočníků bylo pět nebo šest, později jejich počet upřesnil na tři. Útok byl podle něj dobře koordinovaný. Nejprve se okolo půlnoci místního času z několika různých směrů ozvala střelba a útočníci poté vnikli do budovy, v níž v tu dobu bylo podle Bugtího asi 700 lidí.

Některé z nich si atentátníci vzali jako rukojmí. Podle úřadů měli někteří útočníci na sobě pásy s výbušninami, které odpálili.

"Viděl jsem tři muže v maskáčích, kteří měli zakryté obličeje a byli vyzbrojeni automatickými zbraněmi," řekl jeden z kadetů pákistánské televizi. Atentátníci podle něj začali střílet a vešli do ložnice. On sám se zachránil útěkem přes zeď.

Při několikahodinovém zásahu bezpečnostních složek byli podle pákistánských úřadů všichni útočníci zabiti.

Agentura Amak, již IS používá, oznámila, že útok spáchali "bojovníci Islámského státu". Agentura Reuters ale upozornila, že IS se přihlásil i k atentátu v kvétské nemocnici, kde v srpnu zemřelo na 70 lidí. K této akci se však přihlásila také pákistánská odnož Talibanu.

Vysoce postavený představitel armády předtím řekl Reuters, že odposlechnuté telefonní hovory útočníků naznačují, že patřili ke skupině Laškare Džhangvi. Tato organizace, která je napojená na teroristickou síť Al-Káida, má na svědomí smrt tisíců lidí.

Pondělní útok byl nejkrvavějším v Pákistánu od srpna, kdy sebevražedný atentátník zabil v Kvétě v nemocnici 70 lidí, když se shromáždili k pohřbu zastřeleného prominentního právníka Bilála Anvara Kásího.

Kvéta je správním střediskem provincie Balúčistán, bohaté na ropu, zemní plyn a nerosty. Oblast je od roku 2004 dějištěm konfliktu mezi separatisty a pákistánskou armádou. Bojovníci za nezávislost obviňují vládu, že sice v provincii těží přírodní zdroje, ale ze získaných prostředků nic nedává na zlepšení situace chudého obyvatelstva. Balúčistán je také častým místem střetů mezi šíity a sunnity.