Hnutí Islámský stát obsadilo několik vesnic v blízkosti města Máraa, které leží 25 kilometrů severně od Halabu. V této oblasti bojuje proti radikálům koalice arabských a kurdských skupin, mezi nimiž jsou kurdské milice YPG. "Máme obrovské obavy... odhadujeme, že asi 100.000 lidí uvázlo mezi tureckou hranicí a aktivní frontovou linií," uvedl Pablo Marco z organizace Lékaři bez hranic (MSF). MSF oznámila, že evakuuje pacienty a zaměstnance z nemocnice, kterou podporuje ve městě Saláma, ležícím jen tři kilometry od bojové fronty. "Lidé nemají kam utéct a boje blíží," dodal Marco. Podle Gerryho Simpsona z organizace Human Right Watch u hranic uvázlo až 165.000 Syřanů.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes ostře kritizoval Spojené státy za to, že jejich vojáci, kteří jsou v Sýrii, mají na uniformách insignie YPG. Tento týden Američany zachytil fotograf agentury AFP.

Ankara na rozdíl od Washingtonu řadí YPG k teroristickým organizacím. Milice jsou podle ní napojeny na Stranu kurdských pracujících (PKK), proti níž turecká armáda bojuje od roku 1984. Turecko tvrdí, že Kurdové v Sýrii bojují o rozšíření územních zisků.

Washington považuje YPG za cenného spojence v boji proti IS. "Je to politika dvojího metru," řekl dnes Çavuşoglu k působení Američanů v Sýrii. "Doporučujeme jim, aby si při působení jinde v Sýrii našili znaky Islámského státu nebo fronty An-Nusra, nebo skupiny Boko Haram, když jdou do Afriky," řekl ironicky turecký ministr.

Fotograf AFP zachytil asi 20 Američanů, kteří působí v arabských a kurdských oddílech, jež tento týden ohlásily ofenzivu proti IS na severu provincie Rakka, kde má IS hlavní stan. Není jasné, zda šlo o americké poradce nebo o vojáky zapojené do bojů. Pentagon oznámil, že vyslaní vojáci působí jen jako poradci.

SOHR tvrdí, že mezinárodní koalice, která bojuje proti IS, znásobila letecké údery na cíle IS v provincii Rakka. Od úterý tam informátoři SOHR napočítali nejméně 150 náletů. Z Rakky se snaží odejít civilisté, ale IS jim v tom podle SOHR brání. V provinčním středisku žije na 300.000 lidí a opozice tvrdí, že je IS používá jako lidské štíty.

"IS nevydává povolení k odchodu z města, a to ani nemocným, kteří potřebují léčbu někde jinde," oznámila SOHR. Do sousední provincie Idlib se podařilo uprchnout hrstce rodin a podle jednoho z obránců Rakky žádají převáděči za vyvedení z Rakky 400 dolarů (9700 Kč) na osobu.

Ruská armáda oznámila, že její letectvo znásobilo útoky na pozice fronty An-Nusra a na místa, kde tato skupina těží ropu nebo kudy ji pašuje. Sergej Rudskoj z generálního štábu ruské armády řekl, že diplomatické řešení syrské krize komplikují Spojené státy, protože odkládají dohodu o rozlišování mezi skupinami syrské umírněné opozice a radikály.