Do jeskyně Chauvet o rozloze 8500 metrů čtverečních podle odborníků nikdo nevkročil zhruba 20.000 let. A to v důsledku sesuvu kamení, který uzavřel její vstup. Je starší než slavná "pravěká galerie" Lascaux v jihozápadní Francii. V jeskyni se nalézají údajně nejstarší zachované otisky bosých nohou druhu homo sapiens, staré 20.000 až 30.000 let.
Přesná replika, která má i teplotu a vlhkost své předlohy, se od originální jeskyně nachází asi kilometr vzdušnou čarou. Návštěvníkům nabízí na 1000 kreseb včetně 425 zobrazení zvířat 14 různých druhů pomocí dřevěného uhlí, jak to podle odborníků dělali předchůdci lidí. Umělá jeskyně byla vybudována nad obcí Vallon-Pont-d'Arc v oblasti Ardeche, která je známá řadou dalších prehistorických jeskyň a míst.
Projekt jeskyně Pont d'Arc si vyžádal investice ve výši 55 milionů eur (1,5 miliardy korun). Úřady očekávají ročně kolem 350.000 návštěvníků, což by mělo oživit místní ekonomiku. "Není to zábavný park. Jeskyně Pont d'Arc je kulturním, vědeckým a turistickým místem," zdůraznil speleolog a spoluautor projektu Pascal Terrasse.